Sny ognistych mrówek

Po raz pierwszy przeprowadzono badania nad snem mrówek ognistych (Solenopsis invicta) - informuje &quot;Journal of Insect Behaviour. <br /><br />

Boleśnie gryzące mrówki ogniste pochodzą z Ameryki Południowej, jednak zostały zawleczone do wielu krajów świata. Żyją głównie pod ziemią, toteż naukowcy z Zespołu Deby'ego Casilla (University of South Florida w St. Petersburg) przypuszczali, że rytm dnia i nocy ma dla nich niewielkie znaczenie. I rzeczywiście, robotnice zasypiają w nieregularnych odstępach czasu, nie wszystkie jednocześnie. Zaskoczeniem była liczba i czas trwania tych drzemek.

Podczas badań w laboratoryjnym mrowisku przykryty szklaną płytą okazało się, że typowa robotnica zasypia 250 razy dziennie, przy czym czas snu wynosi nieco ponad minutę. W sumie - około 2 godzin i 48 minut na dobę. Z drugiej strony oznacza to, że w każdej chwili czuwało i było aktywnych 80 procent robotnic, co zaspokajało potrzeby mrowiska. Gdy pracy było mniej, robotnice więcej spały.

Jednak w przypadku królowych sytuacja wygląda inaczej. Ich głęboki, długi sen trwa około dziewięciu godzin dziennie i jest zsynchronizowany ze snem innych królowych - jedna śpi, inne czuwają (W koloniach mrówek ognistych może być wiele królowych. Typowa królewska drzemka to około 6 minut. Czasami śpią z częściowo podniesionymi czułkami i rozwartymi żuwaczkami, w innych przypadkach śpią głębiej, zwierając żuwaczki. Sądząc po zachowaniu, zwłaszcza ruchach czułków, podczas głębokiego snu królowa może śnić marzenia senne.

O ile robotnica jest łatwym do zastąpienia elementem mrowiska, to królowa jest dla jego istnienia niezbędna. Znajduje to odzwierciedlenie w różnej długości życia - robotnica żyje sześć miesięcy, po czym umiera ze starości. Królowa mrówek ognistych dożywa sześciu lat, a w przypadku innych gatunków mrówek- nawet sześciu lat. PMW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: nowe rekordy wskaźników zagrożenia dla zdrowia ludzi związane z klimatem

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: Gruźlica najczęstszą przyczyną śmierci z powodu choroby zakaźnej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera