Odkryte podczas robót ziemnych we Florencji w środkowych Włoszech
fragmenty starożytnej budowli są, zdaniem archeologów, elementami
rzymskiej świątyni z II wieku poświęconej Izydzie - donosi serwis
internetowy ANSA.
Wykop o długości pięciu, szerokości trzech i głębokości czterech metrów odsłonił fragmenty budowli, pochodzącej - zdaniem ekspertów - z II wieku n.e.
Jak poinformował archeolog Alessandro Palchetti z nadzoru archeologicznego Florencji, odsłonięte ruiny mają związek z rzymską świątynią poświęconą Izydzie, która istniała w pobliżu dzisiejszej lokalizacji budynku sądu we Florencji, ale jej dokładne położenie nie zostało jeszcze ustalone przez naukowców.
Izyda była w mitologii egipskiej władczynią nieba i ziemi, boginią płodności i macierzyństwa, a jej kult z Egiptu rozprzestrzenił się w koloniach greckich, docierając w około II w. p.n.e. do Italii.
Według A. Palchettiego, odnalezione elementy świątyni poświęconej egipskiej bogini uzupełniają kolekcję innych znalezisk z okresu ostatnich trzystu lat, jakie zostały odsłonięte we Florencji w najbliższym sąsiedztwie dzisiejszej siedziby sądu, których cechy nawiązywały do zaginionej świątyni Izydy.
Jak poinformował Eugenio Giani, przedstawiciel władz miasta, archeolodzy aktualnie prowadzą we Florencji również prace wykopaliskowe na terenie pozostałości starożytnego teatru, jaki został zbudowany pod koniec I w. n.e. i istniał do końca IV w. w pobliżu Palazzo Vecchio - jednej z najbardziej znanych dziś budowli w mieście. JOT
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.