I Międzynarodowy Kongres Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Hiperbarycznej w Gdyni

<strong>Medycyna podróży, w tym choroby tropikalne, zespół &quot;jet lag&quot;, choroba wysokościowa; problemy zdrowotne nurków, marynarzy i rybaków, bezpieczeństwo i zdrowie pasażerów - to tylko niektóre z tematów, które będą poruszane na<a href="http://www.mkmmth.pl/"> I Międzynarodowym Kongresie Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Hiperbarycznej </a>w dniach 4-6 czerwca 2009 r. w Gdyni.</strong> Jednym z patronów medialnych imprezy jest serwis PAP - Nauka w Polsce.

"Impulsem do zorganizowania tak dużego międzynarodowego spotkania na temat medycyny morskiej i tropikalnej; higieny portów i przybrzeża; medycyny podwodnej, w tym hiperbarii oraz medycyny podróży było 70-lecie istnienia Międzywydziałowego Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej (MIMMiT GUMed), jednej z najstarszych placówek naukowych w Polsce" - powiedział PAP prof. Bogdan Jaremin przewodniczący kongresu, dyrektor Instytutu.

Specjalista jest również prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Morskiej i Tropikalnej, które wspólnie z MIMMiT, i Międzynarodowym Towarzystwem Medycyny Morskiej w Belgii zorganizowało to wydarzenie.

MIMMiT to ośrodek znany na całym świecie; współpracuje z wieloma podobnymi instytucjami zagranicznymi. Jak przypomniał prof. Jaremin, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała go za jeden z ośrodków referencyjnych w zakresie medycyny pracy, a zwłaszcza medycyny morskiej. Mieszczą się w nim również trzy krajowe ośrodki referencyjne - ośrodek medycyny tropikalnej; hiperbarii i ratownictwa morskiego oraz medycyny morskiej.

"Naszą główną misją jest dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo pracy w żegludze międzynarodowej, w portach morskich, wśród ludzi wyjeżdżających służbowo lub podróżujących turystycznie do tropików, zabezpieczanie prac podwodnych, a w pewnym stopniu również organizowanie działań pomocowych dla rozmaitych akcji humanitarnych i współdziałanie z wojskiem na rzecz polskich misji wojskowych. Na kongresie chcemy przedłożyć wiodące tematy i aktualne rozwiązania dotyczące tej właśnie tematyki" - wyjaśnił specjalista.

Jak przypomniał prof. Jaremin, w ostatnich latach coraz więcej Polaków podejmuje podróże zagraniczne - rocznie ok. 10-11 mln. W większości są to podróże krótkie nie niosące wielkich zagrożeń, ale 1 mln ludzi udaje się na dłuższy czas w strefy tropikalne (przede wszystkim w celach rekreacyjnych, czasami do pracy), co wiąże się z rozmaitymi niebezpieczeństwami.

"Dlatego zagadnieniom medycyny podróży chcemy poświęcić całą sesję oraz warsztaty i szkolenie. Mamy nadzieję, że w ten sposób przyczyniamy się do podniesienia zdrowotności wszystkich mieszkańców. Ponieważ większość z nas korzysta z możliwości wyjazdów za granicę, powinniśmy wiedzieć co zagraża nam w podróży i jakie działania zapobiegawcze można podejmować" - podkreślił specjalista.

"Chcielibyśmy, aby ta działalność prewencyjna przebiegała we współpracy z biurami podróży i o tym również będzie mowa na kongresie. Wydaje się, że w ten sposób można by poprawić bezpieczeństwo ludzi, którzy udają się w poszukiwaniu słońca, plaży, wypoczynku, a mogą wrócić z poważną chorobą" - dodał.

Podczas warsztatów z medycyny podróży będą na przykład poruszane takie kwestie, jak dieta na wyjeździe, zespół "jet lag", choroba wysokościowa, profilaktyka malarii, choroby przenoszone drogą płciową, nurkowanie rekreacyjne, skład apteczki podróżnej, podróż z cukrzycą.

Prof. Jaremin podkreślił, że zaplanowano też sesję ekologiczną. "Nie wyobrażamy sobie bowiem, że można mówić o medycynie środowiskowej bez zwrócenia uwagi na czystość i bezpieczeństwo środowiska, na jego walory ekologiczne. Sesja ta dotyczy m.in. zanieczyszczenia wód morskich ściekami ze statków czy wodami balastowymi; czystości bakteriologicznej w portach i higienie statków. Są to czynniki, które bezpośrednio lub pośrednio mogą wpływać na stan zdrowia nie tylko pracowników, ale i mieszkańców wybrzeża" - tłumaczył specjalista.

Kongres ma wymiar ponadregionalny. Zaproszenie przyjęło kilkudziesięciu gości z zagranicy - z większości krajów europejskich, zarówno należących do Unii Europejskiej (Polska, Grecja, Hiszpania, Włochy, Malta, Francja, Dania, UK, Szwecja,Niemcy ), jak i spoza niej (Norwegia, Ukraina); ze Stanów Zjednoczonych, z kilku krajów afrykańskich (Egipt, Angola, Nigeria) i azjatyckich (Filipiny, Indie). W ciągu trzech dni wykładów i sesji wystąpią światowej sławy specjaliści zarówno w dziedzinie medycyny tropikalnej, morskiej hiperbarycznej czy medycyny pracy, medycyny militarnej, wakcynologii itp.

Pierwszy dzień kongresu rozpocznie się krótką sesją pamięciową dotyczącą historii MIMMiT.

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Morga

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zespół stresu pourazowego związany z wyższym poziomem insuliny we krwi

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: znaczenie zawodu profilaktyka będzie z roku na rok rosnąć

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera