Miniaturowy generator akustycznych fal powierzchniowych został
użyty jako "serce" nowoczesnego inhalatora dla astmatyków. Nowe
urządzenie błyskawicznie wytwarza mgiełkę z kropelki leku, która
wnika nawet do najgłębszych zakamarków płuc. To wielki
technologiczny przełom - informuje "Lab on a Chip".
Australijscy naukowcy z Monash University opracowali nowe urządzenie, które umożliwia dostarczenie leków do płuc, ze skutecznością około dwukrotnie wyższą niż standardowe, handlowo dostępne inhalatory.
Sercem nowego przenośnego urządzenia (mieszczącego się bez problemów w dłoni) jest układ generujący akustyczną falę powierzchniową, która gdy napotka na swej drodze kropelkę cieczy rozpyla ją w niemal niewidoczną mgiełkę. Średnica wytwarzanych w ten sposób kropelek liczona jest w pojedynczych mikrometrach (średnio około 3 mikrometry).
Dzięki temu, nowy inhalator umożliwia bardziej wydajne wniknięcie rozpylonych leków do płuc. Skuteczność urządzenia pracującego w oparciu o akustyczną falę powierzchniową określona została laboratoryjnie na 80 procent (będąc dwukrotnie wyższą niż dostępne inhalatory - legitymujące się skutecznością wnikania leków do głębszych partii płuc, na poziomie 30-40 procent).
Bardziej wydajne dostarczanie leków do płuc oznacza możliwość obniżenia ilości aktywnej terapeutycznie substancji podawanej w jednej dawce, gdyż podczas inhalacji mniej leku jest marnowane. Tym samym możliwe jest obniżenie kosztów terapii.
Obecnie prace nad nowym typem inhalatora mają na celu szybką jego komercjalizację, gdyż jak zauważają naukowcy, istnieje bardzo duże społeczne zapotrzebowanie na tego typu urządzenie. KLG
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.