Do Centrum Fizyki Teoretycznej PAN dotarł właśnie pierwszy w
Polsce egzemplarz Galileoskopu - prostej i taniej, ale
jednocześnie wysokiej jakości lunety, która została przygotowana
na obchody Międzynarodowego Roku Astronomii 2009. Instrument
zostanie zaprezentowany publicznie podczas sobotniego Pikniku
Naukowego w Warszawie.
Celem projektu Galileoskop jest umożliwienie wszystkim chętnym wykonania galileuoszowskich obserwacji przy pomocy lunety podobnej do tej, jaką dysponował włoski uczony.
W ramach projektu są również udostępniane materiały pomocnicze, m.in. szczegółowe instrukcje (dostępne także w języku polskim) w jaki sposób wykonywać obserwacje i jak odnaleźć dany obiekt na niebie. Przez lunetę można zobaczyć np. powierzchnię Księżyca, najjaśniejsze planety Układu Słonecznego i mgławice.
Pierwsza polska prezentacja Galileoskopu odbędzie się w najbliższą sobotę, 30 maja, podczas warszawskiego Pikniku Naukowego. Lunetę będzie można obejrzeć w namiocie Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk (numer 33, Rynek Nowego Miasta).
Więcej informacji o Galileoskopie można znaleźć na stronach polskich koordynatorów projektu - programu EU-HOU (CFT PAN), pod adresem http://www.pl.euhou.net i portalu Astronomia.pl. JPO
PAP - Nauka w Polsce
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.