Pierwszy w Polsce Galileoskop atrakcją Pikniku Naukowego

Do Centrum Fizyki Teoretycznej PAN dotarł właśnie pierwszy w
Polsce egzemplarz Galileoskopu - prostej i taniej, ale
jednocześnie wysokiej jakości lunety, która została przygotowana
na obchody Międzynarodowego Roku Astronomii 2009. Instrument
zostanie zaprezentowany publicznie podczas sobotniego Pikniku
Naukowego w Warszawie.

Galileoskop to nazwa lunety oraz tytuł międzynarodowego projektu, który nawiązuje do osiągnięć patrona Międzynarodowego Roku Astronomii. To właśnie 400. rocznica pierwszego użycia przez Galileusza instrumentu optycznego do obserwacji nieba stała się pretekstem do ogłoszenia 2009 roku "światowym świętem astronomii".

Celem projektu Galileoskop jest umożliwienie wszystkim chętnym wykonania galileuoszowskich obserwacji przy pomocy lunety podobnej do tej, jaką dysponował włoski uczony.

W ramach projektu są również udostępniane materiały pomocnicze, m.in. szczegółowe instrukcje (dostępne także w języku polskim) w jaki sposób wykonywać obserwacje i jak odnaleźć dany obiekt na niebie. Przez lunetę można zobaczyć np. powierzchnię Księżyca, najjaśniejsze planety Układu Słonecznego i mgławice.

Pierwsza polska prezentacja Galileoskopu odbędzie się w najbliższą sobotę, 30 maja, podczas warszawskiego Pikniku Naukowego. Lunetę będzie można obejrzeć w namiocie Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk (numer 33, Rynek Nowego Miasta).

Więcej informacji o Galileoskopie można znaleźć na stronach polskich koordynatorów projektu - programu EU-HOU (CFT PAN), pod adresem http://www.pl.euhou.net i portalu Astronomia.pl. JPO

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wystartowała europejska misja satelitarna BIOMASS; w zespole inżynierskim Polacy

  • 16.04.2025. Na zdjęciu astronauta Sławosz Uznański. PAP/Radek Pietruszka

    Start misji Ax-4 z polskim astronautą - 29 maja

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera