Leki na chrapanie zwykle nie pomagają

Niemal trzy czwarte osób stosujących dostępne bez recepty
preparaty i przyrządy zapobiegające chrapaniu uważa, że nie są one
skuteczne - wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjską
organizację konsumencką.

Chrapanie, występujące u co trzeciej dorosłej osoby nie tylko jest utrapieniem dla otoczenia (rekord świata to 98 decybeli-głośniej, niż młot pneumatyczny), ale może również sprzyjać problemom zdrowotnym, ponieważ utrudnia prawidłowe oddychanie w czasie snu. Zorganizowana przez brytyjską organizację konsumencką "Which?" ankieta dotyczyła najrozmaitszych środków mających zapobiegać chrapaniu - od specjalnych sprayów do gardła po paski naklejane na nos, przyrządy przesuwające do przodu szczękę czy podobny do zegarka aparat który po usłyszeniu chrapania aplikuje śpiącemu elektrowstrząsy. O ich skuteczność zapytano niemal 2000 osób.

Okazało się, że niewiele dostępnych środków pomagało, a niektóre (w rodzaju urządzenia kopiącego prądem) tak bardzo zaburzały sen, że wiele osób nie chciało ich więcej używać. Jak twierdzą eksperci, zanim spróbuje się leczenia, trzeba zidentyfikować przyczynę chrapania i odpowiednio dobrać środki zaradcze. Problem może być związany na przykład ze spaniem na plecach (wówczas języczek utrudnia przepływ powietrza) albo niedrożnością nosa. PMW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Galaktyka M31 w Andromedzie. Obraz stanowi połączenie danych z różnych długości fali z przypisanym im dla wizualizacji barwami. Źródło: NASA, Marcel Drechsler, Xavier Strottner, Yann Sainty & J. Sahner, T. Kottary, przetwarzanie obrazu: L. Frattare, K. Arcand, J. Major.

    NASA pokazała zdjęcie galaktyki w Andromedzie w nietypowym ujęciu

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: woda wcale nie jest najlepszym płynem nawadniającym, lepsze jest np. mleko

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera