
<strong>Wybitny chemik, emerytowany profesor Uniwersytetu w Zurychu prof. Heinz Heimgartner odebrał w poniedziałek w Łodzi tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Z wnioskiem o przyznanie profesorowi tytułu wystąpił Wydział Chemii</strong>. Zdaniem rektora łódzkiej uczelni prof. Włodzimierza Nykiela, prof. Heinz Heimgartner to światowej sławy chemik. Uniwersytet Łódzki nadał mu tytuł doktora honoris causa nie tylko w uznaniu jego osiągnięć naukowych, które stawiają go wśród najwybitniejszych chemików, ale także za wieloletnią współpracę i kształcenie młodych chemików na UŁ.
"Prof. Heinz Heimgartner jest znany przede wszystkim z osiągnięć w zakresie fotochemii związków heterocyklicznych, syntezy i badań strukturalnych peptydów, związków supramolekularnych, związków heterocyklicznych oraz heteroatomowych" - uzasadnił w laudacji prof. Grzegorz Mlostoń z UŁ.
Prof. Heinz Heimgartner urodził się w maju 1941 roku w Szwajcarii. Studiował na uniwersytecie w Zurychu. Tytuł profesora chemii organicznej uzyskał w 1987 roku. Współpracę z łódzką uczelnią nawiązał na początku lat 90. XX wieku. Odwiedził również wiele placówek naukowych w Krakowie, Gliwicach, Wrocławiu, Toruniu, Warszawie i Poznaniu.
Jest autorem i współautorem ponad 400 prac naukowych. Należy do elitarnego grona najczęściej cytowanych współczesnych europejskich chemików, pracujących w dziedzinie chemii organicznej. Za swoje osiągnięcia badawcze był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. w 2005 r. prestiżową Nagrodę Kametani przyznawaną przez japoński instytut chemiczny za wybitne osiągnięcia w zakresie syntezy i badań strukturalnych nad związkami heterocyklicznymi.
Uniwersytet Łódzki obchodzi w 2009 roku 64. rocznicę powstania. Obecnie na uczelni kształci się ponad 42 studentów na 12 wydziałach i 37 kierunkach. Zatrudnia ponad 3,7 tys. osób. Do tej pory mury uczelni opuściło ponad 155 tys osób. JAW
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.