Uczelnie i instytucje

Biskup Tadeusz Rakoczy odebrał tytuł doktora h.c. bielskiej ATH

<strong>Ordynariusz bielsko-żywiecki biskup Tadeusz Rakoczy odebrał tytuł doktora honoris causa Akademii Techniczno- Humanistycznej (ATH) w Bielsku-Białej. </strong>Prof. Jacek Stadnicki w laudacji podkreślał zasługi biskupa przy powstaniu w 2001 roku ATH jako samodzielnej uczelni. Rektor ATH profesor Ryszard Barcik mówił także o zaangażowaniu duchownego w ekumenizm.

Gość uroczystości metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, gratulując biskupowi wyróżnienia, powiedział: "Potwierdzam, że (...) zawsze odznaczał się mądrością i ludzkością w działalności Kościoła i człowieka. (...) Cieszę się, że podkreślony został wkład w życie Podbeskidzia (...). Cieszę się, że miał wkład w zaistnienie Akademii w tym ważnym miejscu" - mówił kardynał.

Biskup Rakoczy dziękując za wyróżnienie podkreślił, że odbiera je jako "zobowiązanie na przyszłość, by sprawie człowieka, jego postępu i osobowego rozwoju nadal jeszcze ofiarniej i owocniej służyć".

Biskup Tadeusz Rakoczy urodził się 30 marca 1938 roku w Gilowicach na Żywiecczyźnie. 23 czerwca 1963 roku został wyświęcony przez biskupa Karola Wojtyłę i jako wikary trafił do parafii Ofiarowania Matki Bożej w Wadowicach. Od 1970 roku studiował w Rzymie.

W październiku 1978 roku papież Jan Paweł II powołał go do pracy w Stolicy Apostolskiej. Organizował Polską Sekcję Sekretariatu Stanu, w której pracował do 1992 roku. Wówczas został ordynariuszem rodzącej się diecezji bielsko-żywieckiej.

Akademia Techniczno-Humanistyczna, dawna filia Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej jest największą uczelnią techniczną i humanistyczną działającą na Podbeskidziu. Kształci blisko 10 tysięcy studentów.

Tytuł doktora honoris causa dla ordynariusza bielsko-żywieckiego jest trzecim, który przyznała ATH. SZF

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Kierunek lekarsko-dentystyczny najpopularniejszy w GUMed

  • 06.09.2024. 10. edycja zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Pięć drużyn z Polski zmierzy się w finale zawodów robotów marsjańskich European Rover Challenge

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera