<p><strong>"Jajo to najdoskonalszy produkt przyrody, gdzie znajdują się wszystkie składniki, które tylko pod wpływem energii przekształcają się w życie"</strong> – mówi prof. Tadeusz Trziszka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, koordynator projektu „Ovocura". Inauguracja projektu odbędzie się 22 maja.</p>
"130 naukowców przez cztery lata zbada około pół miliona jaj, aby wydobyć z nich cenne, aktywne biologicznie składniki. Na rzecz tego projektu pracować będzie 3 tys. niosek i 6 tys. przepiórek" - informuje rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Małgorzata Wanke-Jakubowska.
"Badania prowadzić będzie konsorcjum utworzone przez zespoły Uniwersytetu Przyrodniczego i Akademii Medycznej w ramach projektu „Innowacyjne technologie produkcji biopreparatów na bazie nowej generacji jaj" (akronim „Ovocura"), finansowanego ze środków Unii Europejskiej w wysokości 25 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka" - dodaje.
We Wrocławskim Parku Technologicznym powstaną linie produkcyjne do wytwarzania cennych preparatów biomedycznych, które znajdą zastosowanie w profilaktyce i terapii chorób cywilizacyjnych.
Wśród wytwarzanych preparatów znajdą się: super lecytyna żółtka, preparat wapniowy w profilaktyce osteoporozy, preparat cystatynowy w terapii inhibitorowej, preparat immunoglobulinowy. Jak wyjaśnia Małgorzata Wanke-Jakubowska, będą one wytwarzane z nowej generacji surowca jajczarskiego o walorach prozdrowotnych i nutraceutycznych.
***
Inauguracja projektu odbędzie się podczas seminarium poświęconego tematyce badawczej oraz prezentacji 11 zespołów i realizowanych zadań. Początek o godzinie 14.45 w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Pawłowicach przy ul. Pawłowickiej 87.
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.