Zimny nos chroni przed ptasią grypą

Ptasia grypa nie stała się realnym zagrożeniem dla ludzi, ponieważ
w naszych nosach jest za zimno dla jej wirusa - informuje pismo
"PLoS Pathogens".

Wbrew alarmistycznym artykułom w prasie, ptasia grypa nie stała się przyczyną setek milionów, a tylko setek ofiar śmiertelnych wśród ludzi. Jak twierdzą naukowcy z Imperial College w Londynie, w naszych nosach jest za zimno dla ptasiego wirusa H5N1 (32 stopnie Celsjusza), podczas gdy typowy wirus ludzkiej grypy nieźle się tam czuje. Wirus ptasiej grypy woli wnętrze ciała ptaków, gdzie jest dużo cieplej (40 stopni Celsjusza).

Gdyby jednak doszło do odpowiedniej mutacji, zimnolubny wirus ptasiej grypy mógłby się stać prawdziwym zagrożeniem. Wirus świńskiej grypy A/H1N1 potrafi się już przemieszczać z człowieka na człowieka, najwyraźniej więc nie jest mu w naszym nosie za zimno. PMW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Szczepionka przeciwko półpaścowi może zapobiegać problemom z sercem

  • Fot. Adobe Stock

    Niedobór białka p53 przyczyną raka jelita grubego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera