Korzystając z technologii zbliżonej do tej stosowanej w ekranach
dotykowych, naukowcy stworzyli układ, który pozwala na niezwykle
intuicyjne, a przez to łatwe sterowanie optycznymi szczypcami.
Dzięki temu, nadzwyczaj przydatna w naukach biomedycznych
technologia pozwalająca na zdalne manipulowanie mikroprzedmiotami
ma szansę stać się powszechnie używaną techniką laboratoryjną -
donosi "Optics&Laser Europe".
Współpracujący naukowcy z uniwersytetów z Bristol oraz Glasgow (Wielka Brytania) opracowali nowy sposób obsługi optycznych szczypiec, korzystając z analogicznych rozwiązań, jakie stosowane są w ekranach dotykowych instalowanych w mikrokomputerach.
Układ zbudowany jest z ekranu, na którym wyświetlany jest obraz bezpośrednio z mikroskopu, gdzie prowadzone są manipulacje za pomocą optycznych szczypiec. Ekran wykonany z polimerowej płyty z PMMA o wielkości 100 na 80 centymetrów i grubości 1 centymetra, reaguje na dotyk. Całość podświetlona jest diodami LED emitującymi światło o długości 880 nm. Po przyłożeniu palca do powierzchni plastiku, następuje zaburzenie sposobu rozchodzenia się fal świetlnych w PMMA, co rejestrowane jest za pomocą kamery na podczerwień. Tam, gdzie pojawiło się zburzenie wywołane dotknięciem powierzchni PMMA przez operatora, automatycznie uruchamiane są szczypce optyczne.
Ponieważ na pulpicie sterującym (polimerowej płycie), bezpośrednio pod palcami, odtwarzany jest obraz z mikroskopu, osoba sterująca szczypcami może na bieżąco podglądać zmiany w preparacie (np. ruch komórek) wywołane optycznymi szczypcami.
Dzięki takiej modyfikacji, możliwe jest prowadzenie bardzo skomplikowanych działań na mikrometrycznej wielkość preparatach (np. żywych komórkach) przez wiele osób jednocześnie!
Według naukowców, nowe urządzenie znajdzie zastosowanie zarówno w badaniach biologicznych, jak i w analityce medycznej. KLG
PAP - Nauka w Polsce
tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.