Średniowieczne tortury rozciągają przeszczep

Wykorzystując urządzenie podobne do średniowiecznego narzędzia
tortur można znacznie rozciągnąć przeznaczony do przeszczepu
fragment skóry - informuje "New Scientist".

Opracowany przez Sang Jin Lee z Wake Forest Iistitute for Regenerative Medicine automatyczny bioreaktor, w którym przechowywany jest fragment skóry do przeszczepu został wyposażony w przyrząd podobny do narzędzia tortur, zwanego "krosnem", "stołem" lub "ławą". Podobnie jak pierwowzór, pozwala rozciągać żywe tkanki, tyle że nie prowadzi to do ich zniszczenia - przeciwnie, po pięciu dniach powierzchnia skóry zwiększa się dwukrotnie, co pozwala pokryć nią wyraźnie większy obszar - na przykład po poparzeniu. Dzięki wypełniającej bioreaktor pożywce podczas rozciągania dochodzi do namnażania komórek.

Obecnie przy przeszczepianiu skóry używa się ponacinanych fragmentów (tworzy się rodzaj siateczki) lub wszczepia pod skórę stopniowo napełniane powietrzem balony, które ją rozciągają. Jednak przeszczepianiu ponacinanej skóry towarzyszą trudności z jej gojeniem, natomiast wszczepianie balonów jest bolesne, trwa miesiącami i pozostawia blizny. PMW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 30.03.2025  EPA/CJ GUNTHER

    USA/ Harvard pozwał administrację Trumpa za zakaz przyjmowania zagranicznych studentów

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu zagrażają tysiącom gatunków zwierząt

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera