Podczas robót budowlanych, prowadzonych na terenie buddyjskiej
świątyni w południowych Chinach, przypadkowo odkryto
prehistoryczną jaskinię, zawierającą liczne skamieniałości
szczątków zwierząt i kamienne narzędzia - donosi serwis
internetowy Xinhuanet.
Zdaniem Cai Huiyanga, głównego archeologa z Muzeum Kuejczou, w odkrytej jaskini odnaleziono setki skamielin ssaków i kamiennych prehistorycznych narzędzi, pochodzących sprzed ok. 40-10 tysięcy lat, z końca okresu paleolitu.
Jak poinformował Sheng Guo, przełożony świątyni Simingdong, odkrycia jaskini dokonali przypadkowo pracownicy wynajęci do przemieszczenia jednego z posągów Buddy na terenie świątyni.
Po podniesieniu posągu robotnicy odnaleźli szczelinę w podłożu, z której wkrótce wypełzł duży wąż. Zaciekawieni ludzie kopali głębiej i przebili się do jaskini, znajdującej się pod świątynią.
Zdaniem archeologów, odkryta jaskinia była prehistorycznym siedliskiem ludzkim, podobnym do siedziby Człowieka z Pekinu, którego skamieniałe szczątki odnaleziono pod Pekinem na początku XX wieku.
Jak poinformował archeolog Cai Huiyang, obecnie trwają badania zmierzające do ustalenia, czy w jaskini będzie można prowadzić wykopaliska i poszukiwać prehistorycznych szczątków ludzkich i innych artefaktów.
W prowincji Kuejczou znajduje się wiele stanowisk archeologicznych zawierających relikty przeszłości, w tym prehistoryczna jaskinia w okręgu Panxian, gdzie odnaleziono skamieliny ssaków, ptaków i ryb oraz ludzki ząb. JOT
PAP - Nauka w Polsce
agt
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.