W.Brytania: Naukowcy poznali genetyczny kod grypy A/H1N1

Brytyjscy naukowcy z Agencji Ochrony Zdrowia (Health Protection
Agency - HPA) rozpracowali genetyczny kod wirusa świńskiej grypy -
poinformował sobotni "Guardian", powołując się na ministra zdrowia
Alana Johnsona.

"Został dokonany istotny krok z punktu widzenia zbiorowej ochrony zdrowia przed świńską grypą. Obecnie czekamy na to, by przemysł farmaceutyczny wyprodukował potrzebną ilość szczepionki w możliwie krótkim czasie" - pisze gazeta.

Naukowcy HPA obecnie analizują informację genetyczną i sekwencję kodu, by zorientować się, jak wirus zachowuje się w ludzkim organizmie.

Według Johnsona odkrycie naukowców HPA dopomoże wirusologom w zrozumieniu infekcji i zidentyfikowaniu tych elementów, które mogą zostać wykorzystane do produkcji szczepionki.

Prototypy szczepionki mają być dostarczone europejskim firmom farmaceutycznym w najbliższych miesiącach z myślą o rozpoczęciu produkcji na masową skalę.

Tymczasem w Wielkiej Brytanii, gdzie jak dotąd potwierdzono 39 przypadków zachorowań, opinia publiczna jest coraz bardziej sceptyczna wobec groźby pandemii i sądzi, że zagrożenie zostało wyolbrzymione.

50 proc. spośród ok. 2 tys. ankietowanych w internetowej sondzie ośrodka Toluna sądzi, iż rząd zareagował przesadnie na zagrożenie wirusem A/H1N1 i nie niepokoją się perspektywą wzrostu zachorowań. Większość ankietowanych sądzi, że publiczna służba zdrowia jest dobrze przygotowana, by stawić czoła groźbie epidemii. ASW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prywatny japoński lądownik Resilience wszedł na orbitę wokół Księżyca

  • EPA/VICKIE FLORES 28.10.2021

    W. Brytania/ Biolog i popularyzator nauki David Attenborough kończy 99 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera