Projekt "Life Wodniczka": wodniczek - rzadkich ptaków więcej na koszonych łąkach

<strong>Na koszonych biebrzańskich łąkach jest znacznie więcej rzadkich ptaków - wodniczek niż na obszarach niekoszonych - to efekt projektu &quot;Life Wodniczka&quot;, którego celem jest ochrona tego ptaka. Projekt finansowany jest ze środków UE.</strong> W środę w Biebrzańskim Parku Narodowym zakończyło się dwudniowe spotkanie ekspertów tego programu, którzy oglądali w terenie efekty realizacji projektu, rozmawiali też z dyrekcją Parku.

Program "Life Wodniczka" jest na półmetku realizacji. Na lata 2007-2010 na różne działania na rzecz wodniczki w kilku miejscach w Polsce UE przeznaczyła 5,4 mln euro. To środki na koszenie łąk, usuwanie zakrzaczeń oraz wykupy gruntów. Wykaszanie i odkrzaczanie bagiennych łąk jest konieczne, bo pomaga to rzadkim gatunkom ptaków wodno-błotnych. Z zarośniętych migrują.

Projekt "Life Wodniczka" był pierwszym projektem z unijnego programu Life realizowanego w Polsce w siedmiu miejscach na Pomorzu Zachodnim i dwóch nad Biebrzą: na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego i w jego otulinie na łącznym obszarze 42 tys. hektarów.

Jak powiedział w środę PAP koordynator projektu Lars Lachmann, efekty nad Biebrzą są lepsze niż zakładano. Tylko ze wstępnych danych np. dla Bagna Ławki wynika, że w 2008 roku po koszeniu wodniczek było około 2 tysiące - o 300 więcej niż rok wcześniej. Przyznał, że natomiast na Pomorzu z efektami jest gorzej, bo wodniczek jest tam bardzo mało i nie wiadomo jakie będą efekty, bo liczba tych ptaków maleje.

Partnerzy projektu chcą współpracować na rzecz wodniczki z organizacją na Białorusi - tamtejszym partnerem BirdLife. Na Białorusi jest jeszcze więcej wodniczki niż w Polsce. Jak mówi Lachmann, który przed laty pracował na Białorusi, teraz można by zdobyte w Polsce doświadczenia próbować przenieść tam. Są już nawet pomysły na kolejne projekty do unijnych programów kierowanych do sąsiednich krajów UE, do których Białoruś także ma mieć dostęp.

OTOP chce pozyskać środki z UE na kolejny projekt w Polsce, który pozwoliłby wykorzystać biomasę pozyskiwaną w koszeniach. Na razie wniosek na 4,2 mln euro na budowę brykieciarni został odrzucony z powodów formalnych, a nie merytorycznych. Będzie poprawiony i złożony ponownie do programu Life Plus - dodał Lachmann.

Mała wodniczka (Acrocephalus paludicola), była dawniej bardzo popularnym ptakiem, który występował na obszarach bagiennych w całej Europie. Zanikł, gdy większość tych terenów została osuszona, by wykorzystać je rolniczo. Najwięcej wodniczek przetrwało we wschodniej Polsce, na Białorusi, Ukrainie, Litwie oraz Węgrzech. Wodniczka wymaga specyficznych siedlisk, podmokłych, ale też terenów otwartych, co oznacza konieczność koszenia bagiennych łąk.

W maju i czerwcu OTOP przeprowadzi liczenie wodniczki w Polsce.

Projekt "Life Wodniczka" jest realizowany przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP), które jest polskim partnerem BirdLife International (Międzynarodowa Rada Ochrony Ptaków. Partnerami są też Biebrzański Park Narodowy, Woliński Park Narodowy oraz Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze, Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Brytyjskie królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków). To największy w Polsce projekt ochrony gatunkowej, finansowany w 75 proc. przez fundusz Life-Nature. KOW

PAP - Nauka w Polsce

ls/ mow/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

  • 24.04.2023 PAP/Szymon Pulcyn

    Łódź/ W ogrodzie botanicznym kwitnie ponad 50 tys. tulipanów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera