Meble mogą być niebezpieczne dla maluchów

Pomimo że większość rodziców nie postrzega mebli i sprzętu RTV i
AGD jako przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych dla swoich
pociech, dzieci często ulegają wypadkom z powodu przygniecenia
przez meble i stojące na nich przedmioty - ostrzegają amerykańscy
naukowcy na łamach pisma "Clinical Pediatrics". Co gorsze, odsetek
tego typu wypadków z udziałem maluchów stale rośnie.

Jak podają autorzy badań większość urazów ciała związanych z przewróceniem się mebli i sprzętu dotyczy dzieci poniżej 7. roku życia i jest spowodowana przygnieceniem przez telewizor. Ponad jedna czwarta tego typu wypadków zdarza się kiedy dzieci próbują wspinać się na meble. Starsze pociechy w wieku 10 - 17 lat bywają ofiarami przewracających się biurek, szafek i półek na książki. U młodszych dzieci dochodzi najczęściej do urazów szyi i głowy, u starszych - dolnych partii ciała.

"W ostatnich latach liczba urazów spowodowanych przygnieceniem przez meble wzrosła aż o 40 procent" - mówi Gary Smith z Center for Injury Research and Policy at Nationwide Children\\'s Hospital. "Taka tendencja świadczy o nieodpowiednim zabezpieczeniu mebli i stojących na nich przedmiotów przez rodziców" - dodaje naukowiec.

Autorzy pracy radzą rodzicom jak zminimalizować ryzyko - odpowiednie umocowanie mebli do ścian, stawianie telewizorów blisko podłogi, wybieranie mebli o solidnych szerokich nogach to proste zabiegi, które zapewniają większe bezpieczeństwo dzieci. Warto również pamiętać, żeby nie kłaść atrakcyjnych dla maluchów przedmiotów takich jak zabawki, czy piloty od telewizora wysoko na półkach, to powinno zmniejszyć zapał małych odkrywców do wspinaczki.

Naukowcy podkreślają również konieczność uświadamiania pediatrów, jak duży odsetek urazów wśród małych pacjentów jest powodowany przez przewracające się meble. KDO

PAP - Nauka w Polsce

tot/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera