Świńska grypa, meksykańska grypa, nowa grypa?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) używa nazwy "świńska grypa" dla
grypy powodowanej przez nowy, nieznany dotąd szczep wirusa,
zawierający DNA wirusów grypy świńskiej, ludzkiej i ptasiej. Wielu
ekspertów proponuje jednak inne nazwy.

Ci, którzy są przeciwni "świńskiej grypie", zwracają uwagę, że u świń nie stwierdzono dotąd tego nowego szczepu wirusa, który spowodował ponad 150 zgonów w Meksyku i rozprzestrzenia się na wiele krajów.

Pogląd taki reprezentuje m.in. mikrobiolog prof. Christian Meyer z hamburskiego instytutu medycyny tropikalnej im. Bernharda Nochta. "My mówimy o +meksykańskiej grypie+" - oświadczył profesor w telewizji.

"Meksykańską grypę" preferuje też wiceminister zdrowia Izraela, ortodoksyjny żyd Jakow Litzman. Dla żydów świnia jest zwierzęciem nieczystym.

Szef renomowanego niemieckiego Instytutu im. Roberta Kocha - Joerg Hacker - powiedział z kolei, że w użyciu jest nazwa "nowa grypa", co ma m.in. wskazywać, że spożywanie wieprzowiny nie grozi zarażeniem.

Także Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób w Sztokholmie opowiada się za "nową grypą".

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt wolałaby natomiast mówić i "grypie północnoamerykańskiej".

WHO pozostaje przy nazwie "świńska grypa"; także ogromna większość mediów na całym świecie używa tej nazwy, bez względu na odmienne opinie części specjalistów.

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera