Czy procesor może uczyć się i... starzeć?

Źródło: Wikipedia
Źródło: Wikipedia

<strong>Efektem uczenia i starzenia procesorów zajmuje się dr Radosław Rudek z Instytutu Informatyki, Automatyki i Robotyki <a href="http://www.pwr.wroc.pl/">Politechniki Wrocławskiej</a>, stypendysta programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP). </strong>Jego badania mogą rozwiązać problemy występujące w systemach komputerowych lub znaleźć zastosowanie w gałęziach przemysłu związanych z nowoczesnymi technologiami Hi-Tech - w ekonomii, zarządzaniu oraz sektorach usługowych i biznesowych.

Jak informuje Elżbieta Marczuk z FNP, rezultaty badań dr. Rudka mają charakter zarówno naukowo-badawczy, jak też praktyczny (gotowe implementacje dokładnych oraz przybliżonych efektywnych algorytmów rozwiązania badanych problemów).

Efekt uczenia polega na tym, że procesor zwiększa swoją efektywność wraz z wykonywaniem zadań ("uczy się"). Skraca się wtedy czas wykonywania następnych zadań. Zjawisko przeciwne, określane efektem starzenia, występuje podczas wykonywania zadań, które powodują obniżenie efektywności procesora. W rezultacie czas wykonywania kolejnych zadań wydłuża się.

Problemy tego typu pojawiają się np. przy optymalizacji przesyłania pakietów w sieciach komputerowych czy też przy określaniu kolejności przetwarzania zapytań w systemach rozproszonych baz danych.

Zainteresowania naukowe dra Rudka koncentrują się wokół zastosowań optymalizacji dyskretnej w informatyce i automatyce oraz teorii złożoności obliczeniowej. Młody badacz jest laureatem wielu wyróżnień naukowych (m.in. stypendium Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, Nagrody Dziekana dla najlepszego absolwenta Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej). W 2002 r., jako członek reprezentacji Polski, brał udział w Mistrzostwach Świata Piłki Nożnej Robotów RoboCup w Japonii. KOL

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Symulacja interferencji dwóch fal. Źródło: Wikipedia

    DeepQuadrature: szybsze, tańsze i bardziej precyzyjne pomiary optyczne

  • Gran Via, jedna z głównych ulic Madrytu. 28.04.2025 EPA/BORJA SANCHEZ-TRILLO

    Ekspert o przyczynie blackoutu na Płw. Iberyjskim: splot wielu czynników, a później efekt domina

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera