
<strong>Przygotowanie nauki, gospodarki i społeczeństwa na potencjalne zmiany klimatyczne - to cel projektu badawczego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) "Wpływ zmian klimatu na środowisko, gospodarkę i społeczeństwo". </strong>Projekt przedstawiono 27 kwietnia podczas konferencji prasowej w Warszawie. Merytoryczny zakres projektu, którego realizacja jest przewidziana na lata 2009-2012, uwzględnia kompleksową wiedzę obejmującą problematykę zmian klimatu i negatywne oddziaływanie tych zmian na środowisko, gospodarkę i społeczeństwo.
"Określenie +zmiany klimatu+ stało się ostatnio bardzo popularne, nie zawsze jest jednak właściwie rozumiane. Poprawnie można by je opisać jako postępujący proces zmian fizycznych i chemicznych w strukturze atmosfery polegający na tym, że czynniki powodujące ten proces prowadzą do ustalenia się nowego stanu równowagi całego systemu klimatycznego w porównaniu ze stanem początkowym" - powiedziała prof. Halina Lorenc z IMGW.
Według jej opinii, w chwili obecnej możemy mówić jedynie o anomaliach pogodowych, takich jak np. obecna susza. "Dopiero jednak szersze badania prowadzone w ramach tego projektu pozwolą potwierdzić, czy jest to prawdziwa zmiana klimatu i jakie może ona nieść konsekwencje dla środowiska i gospodarki" - podkreśliła prof. Lorenc.
Docelowo wyniki realizowanego programu mają stanowić dokument naukowy, którego rezultaty zostaną wykorzystane przez strategiczne resorty dla co najmniej dwóch horyzontów czasowych: krótko- i długofalowego. Jak zaznaczają przedstawiciele IMGW, zainteresowanie wynikami projektu zgłosiło już kilka ministerstw z Ministerstwem Gospodarki na czele.
Z uwagi na przewidywane kierunki zagrożeń wynikające ze zmian klimatu, w perspektywie krótkoterminowej ma zostać opracowany system bieżących ostrzeżeń i osłony gospodarki oraz społeczeństwa przed ekstremalnymi zjawiskami atmosferycznymi i hydrologicznymi.
Działania długofalowe mają polegać na przedstawieniu stanu zanieczyszczenia powietrza, różnych scenariuszy oddziaływań klimatu na produkcję rolną i lasy, prognozy potrzeb wodnych i program ochrony wód powierzchniowych i podziemnych, strategię bezpieczeństwa energetycznego Polski, prognozy skutków ekonomicznych i społecznych w następstwie postępujących zmian klimatu oraz występowania zjawisk ekstremalnych.
W ramach projektu zostanie podjętych 9 zadań badawczych: zmiany klimatu i ich wpływ na środowisko naturalne Polski oraz określenie ich skutków ekonomicznych; stan zanieczyszczeń powietrza w Polsce i jego wpływ na jakość życia - możliwości ograniczenia skutków; zrównoważone gospodarowanie wodą, zasobami geologicznymi i leśnymi kraju; klęski żywiołowe a bezpieczeństwo wewnętrzne (cywilne i ekonomiczne) kraju oraz rozwój metod prognozowania i systemów ostrzegania przed groźnymi zjawiskami hydrologicznymi i meteorologicznymi oraz wykorzystanie ich do osłony kraju.
Do kolejnych zadań badawczych zaliczono problem Bałtyku jako elementu systemu klimatycznego i jego roli w tworzeniu się stanów zagrożenia; zagrożenia i uwarunkowania oraz możliwości realizacji krajowego zaopatrzenia w wodę ludności w świetle przepisów Unii Europejskiej; przeciwdziałanie degradacji polskich zbiorników retencyjnych oraz perspektywiczne zagospodarowanie dorzecza Wisły z systemem ocen wpływu inwestycji hydrotechnicznych na środowisko. AKN
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.