Nawet u osób niepalących nikotyna działa uspokajająco - wykazali
naukowcy z Kalifornii. Autorzy pracy opublikowanej właśnie na
łamach pisma "Behavioral and Brain Functions" sugerują, że
nikotyna zmienia aktywność tych części mózgu, które są
zaangażowane w hamowanie negatywnych emocji takich jak złość i
agresja.
Badacze zaobserwowali, że u znacznej części uczestników nikotyna zmniejsza chęć zemsty nawet jeżeli zachowanie przeciwnika jest prowokujące. Gehricke dodaje, że u osób u których zanotowano redukcję zachowań negatywnych, zaobserwowano również zmiany w metabolizmie mózgu w tych obszarach które są odpowiedzialne za orientację, planowanie i przetwarzanie bodźców emocjonalnych.
Zdaniem autorów pracy ich odkrycie sugeruje, że ludzie wybuchowi są bardziej podatni na działanie nikotyny i w związku z tym łatwiej się uzależniają. I dodają, że terapia pomagająca kontrolować swoją złość może pomóc w rzucaniu palenia. KDO
PAP - Nauka w Polsce
tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.