Magnetyczne cząstki pomogą w regeneracji tkanek

Zawieszenie żywych komórek w roztworze zawierającym magnetyczne
nanocząstki tlenku żelaza, o powierzchni zmodyfikowanej białkiem
BSA (surowicza albumina wołowa), pozwala na samoczynne ułożenie
komórek jedna po drugiej, za pomocą zewnętrznego pola
magnetycznego. Tego typu technika pozwoli w przyszłości na szybkie
i tanie odtwarzanie skomplikowanych tkanek, donosi "Nano Letters".

Magnetyczne nanocząstki tlenku żelaza (nano-Fe3O4) - czyli magnetyczne drobinki o średnicy miliardowych części metra - stanowią naukowy hit ostatnich lat. Ich potencjalne zastosowanie w medycynie może zrewolucjonizować wiele dotąd stosowanych metod analitycznych (np. obrazowanie ciała za pomocą rezonansu magnetycznego), jak również przyczynić się do rozwoju zupełnie nowych technik, które całkowicie zmienią medycynę XXI wieku.

Dotąd zastosowanie w medycynie tlenku żelaza rozdrobnionego do nanometrycznej wielkości ograniczone było poprzez możliwą toksyczność tego materiału w stosunku do żywych komórek. Stąd też, pojawiła się konieczność modyfikacji nanomagnesów, by nie tracąc swych doskonałych właściwości magnetycznych były całkowicie bezpieczne dla żywych organizmów.

Naukowcy amerykańscy z Case Western Reserve University opracowali nową metodę opłaszczania nanocząstek tlenku żelaza białkiem BSA (surowicza albumina wołowa), co między innymi zabezpiecza żywe komórki przed zbędną absorpcją nanodrobinek.

Proces modyfikacji cząstek tlenku żelaza prowadzony jest w reaktorze ultradźwiękowym, gdzie w odpowiednich warunkach, białko BSA oraz nano-Fe3O4 poddawane są działaniu ultradźwięków. W ten sposób powstają oklejone surowiczą albuminą wołową magnetyczne nanocząstki, tworząc neutralną biologicznie ciecz magnetyczną.

Gdy do tak przygotowanej zawiesiny zmodyfikowanych białkiem nanocząstek, dodane zostaną żywe komórki, a całość poddamy działaniu zewnętrznego pola magnetycznego, te ostatnie samoczynnie ustawiają się w rzędy. Co więcej, uszeregowane komórki samoistnie łącza się za sobą w stabilne struktury łańcuchowe. Niepotrzebne już nanocząstki (po uformowaniu łańcuchów komórek) można usunąć z roztworu, poprzez zwykłe przemywanie. Nowo opracowana metoda jest nie tylko tania, ale i bezpieczna.

Według naukowców, proces ten może zrewolucjonizować medycynę, gdyż odpowiednio modyfikując skład komórek można wytwarzać różne elementy tkanek!

Obecnie prowadzone są badania nad odtwarzaniem naczyń krwionośnych, stanowiących podstawę każdej złożonej żywej tkanki. KLG

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Malaria może sprzyjać chłoniakowi u dzieci

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera