Historia i kultura

Archeolodzy odkryli kolejne obiekty twierdzy w Zamościu

Źródło: Wikipedia
Źródło: Wikipedia

<strong>Kolejne obiekty muru obronnego XVI-wiecznej twierdzy w Zamościu (Lubelskie) odkryli archeolodzy. Tym razem pod zwałami ziemi natrafiono na część bastionu pierwszego</strong>. W ziemi zachowała się kazamata, redan - wejście do bastionu i część murów pierwszego poziomu budowli - tzw. trawersu defensywnego z miejscami dla strzelców. &quot;Archeolodzy przystępując do prac archeologicznych wiedzieli, że ziemia w części południowej miasta może skrywać elementy muru obronnego, wskazywały na to mapy będące w posiadaniu miasta&quot; - powiedział rzecznik zamojskiego magistratu, Karol Garbula.

Stan znaleziska, zwłaszcza najniżej położonej kazamaty jest dobry, pomieszczenie z murami i sklepieniem zachowało się w całości. Wyższe części bastionu pierwszego są w stanie szczątkowym, pokazują zarys pomieszczeń i ich rozmieszczenie.

Władze miasta po informacjach o znalezisku podjęło starania o odzyskanie terenu, bowiem część działki, na której znajdują się odkryte elementy forteczne miasta, obecnie należy do jednego z kościołów - dodał Garbula.

Równolegle są prowadzone badania bastionu drugiego twierdzy; obiekt znajduje się w niedalekim sąsiedztwie poprzedniego znaleziska. W miejscu prac obecnie archeolodzy zlokalizowali mur barku wschodniego tego bastionu.

Twierdza Zamość była budowana i umacniana od 1580 roku; przestała istnieć po 250 latach, kiedy to ukazem carskim zdecydowano o jej likwidacji i wysadzono większość umocnień.

W lutym w Zamościu archeolodzy natrafili w innej części miasta na szczątki Furty Janowickiej - służyła ona jako czasowe wyjście z twierdzy po tym, jak w 1588 roku hetman Jan Zamoyski zadecydował o zamurowaniu Starej Bramy Lubelskiej.

Prace archeologiczne, jakie są prowadzone w Zamościu, to etap przygotowawczy do realizacji projektu "Zamość - miasto UNESCO, Pomnik Historii RP produktem turystycznym polskiej gospodarki". Miasto stara się o pozyskanie 66 mln złotych z funduszy unijnych na ten cel. JBN

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 22.05.2025. Starodruk Georga Seylera "Leben, Stanislas I. Königs von Polen" z roku 1737, przekazany do zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku podczas uroczystości w siedzibie placówki. PAP/Marcin Gadomski

    Pomorskie/ Muzeum Zamkowe w Malborku odzyskało biografię "Żywot Stanisława I" z XVIII wieku

  • 22.05.2025. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Nowa podziemna trasa na Wawelu prowadzi między fortyfikacjami wzgórza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera