<strong>Do połowy maja mieszkańcy Górnego Śląska mogą wysyłać energetykom zdjęcia i opisy bocianich gniazd w swojej okolicy</strong>. Zebrane informacje posłużą do stworzenia interaktywnej mapy śląskich bocianów.
W ramach akcji "Gniazdko", wybrane gniazdo w miejscowości Rybna k. Tarnowskich Gór, można stale obserwować w internecie pod adresem www.vattenfall.pl/bocian. Natomiast klikając w tworzącą się mapę wszystkich śląskich gniazd, będzie można zobaczyć nadesłane przez internautów zdjęcia tych ptaków. Na nadsyłających zdjęcia i opisy czekają gadżety i nagrody.
Na Górnym Śląsku bociany nie są tak liczne, jak w innych rejonach Polski: na Podlasiu, Polesiu, Warmii i Mazurach. Jednak prawie w każdej wsi w regionie znajduje się bocianie gniazdo, w którym z reguły gniazduje jedna para bocianów białych. Szacuje się, że w sumie na Górnym Śląsku jest ok. 500 par.
Rejony, gdzie jest najwięcej gniazd to doliny Wisły i Odry. Po kilka doliczono się w miejscowościach Ligota koło Czechowic- Dziedzic i w Woli w gminie Miedźna. Na Górnym Śląsku bociany zakładają gniazda najczęściej na słupach energetycznych, gdzie dzięki zamontowaniu specjalnych platform mogą bezpiecznie wychowywać pisklęta. Natomiast coraz mniej gniazd znajduje się na drzewach i na dachach budynków.
Bocian biały to powszechnie znany, okazały ptak o białym upierzeniu, z czarnymi skrzydłami oraz długimi czerwonymi nogami i czerwonym dziobem. Bociany mierzą ponad metr długości, a rozpiętość ich skrzydeł sięga dwóch metrów. Bociany to ptaki związane z obszarami wilgotnymi i podmokłymi, ale gniazdują w terenach otwartych, a czasem w lasach.
Bociany budują jedne z największych gniazd spośród wszystkich ptaków. Takie gniazdo zbudowane jest z patyków oraz trawy i może osiągać do 2 m wysokości i 1,5 m średnicy, a wyjątkowo waży nawet ponad 2 tony. Bociany białe umieszczają gniazda zwykle na dachu, kominie, słupie lub na odpowiednio przyciętym drzewie. Gniazdują z reguły w pobliżu ludzi. MAB
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.