Udało się przekształcić ludzkie zarodkowe komórki macierzyste w
oligodendrocyty - komórki ośrodkowego układu nerwowego, które
produkują osłonki mielinowe dla neuronów - donoszą naukowcy z USA
na łamach pisma "Development".
Dotychczas bez problemu przekształcano mysie zarodkowe komórki macierzyste w oligodendrocyty, natomiast nie udawało się zrobić tego z komórkami ludzkimi. Czynnikiem niezbędnym do skierowania komórek na tą drogę różnicowania jest tzw. Sonic Hedgehog, białko które odpowiada za powstawanie oligodendrocytów podczas rozwoju zarodkowego.
W swoich najnowszych badaniach UNow Su-Chun Zhang wraz z kolegami z University of Wisconsin wykazał, że poddanie ludzkich zarodkowych komórek macierzystych działaniu tego samego czynnika Sonic Hedgehog również powoduje, że powstają z nich oligodendrocyty. Proces różnicowania trwa jednak znacznie dłużej - aż 14 tygodni, podczas gdy mysie komórki przekształcają się już po 2 tygodniach.
Naukowcy zaobserwowali też, że czynnik wzrostu o nazwie Fgf2 który promuje powstawanie oligodendrocytów z mysich komórek macierzystych, opóźnia ten proces w przypadku komórek ludzkich.
Doktor Zhang podkreśla, że badania jego zespołu mają duże znaczenie kliniczne. "Jesteśmy teraz w stanie otrzymać populację komórek produkujących mielinę, które mogą być użyte do naprawy uszkodzonych osłonek mielinowych". Zdaniem autorów pracy oligodendrocyty otrzymane z ludzkich zarodkowych komórek macierzystych są też właściwym materiałem do dalszych badań farmakologicznych. KDO
PAP - Nauka w Polsce
tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.