"Złota Pszczoła 2008" dla książki "Litwa i Napoleon w 1812 roku"

<strong>&quot;Litwa i Napoleon w 1812 roku&quot; dra Dariusza Nawrota</strong> to najlepsza książka o tematyce napoleońskiej wydaną w języku polskim w 2008 r. - uznali czytelnicy strony internetowej www.napoleon.gery.pl, przyznając nagrodę &quot;Złotej Pszczoły 2008&quot; autorowi i wydawcy publikacji - Wydawnictwu Uniwersytetu Śląskiego.

"Złota Pszczoła" jest symbolem I Cesarstwa Francuskiego, w którym panował cesarz Napoleon I z rodu Bonaparte. Nagrodę przyznają czytelnicy strony internetowej www.napoleon.gery.pl, którzy za pomocą forum.gery.pl oddają swoje głosy na najlepszą spośród podanych pozycji.

W tym roku wśród 35 nominowanych książek znalazły się m.in.: "Memoriał ze św. Heleny" - Emmanuela Las Cassesa; "Wschodniopruskie kampanie Napoleona" - Janusza Jasińskiego, Sławomira Skowronka; "Napoleon. Od rewolucji do cesarstwa" - Paolo Cau; "Wielka Armia Napoleona na Śląsku 1806-1808" - Patrycjusza Malickiego; "Polska kampania Napoleona" - Christophera Sommerville\\'a.

W konkursie były oceniane książki wydane w 2008 r. w dowolnym nakładzie i kraju. Musiały być jednak opublikowane w języku polskim i dotyczyć wyłącznie epoki napoleońskiej.

Każdy z internautów głosował na trzy najlepsze - jego zdaniem - pozycje przyznając im od trzech, do jednego punktu. Głosowanie trwało od 1 lutego do 31 marca br.

Dr Dariusz Nawrot, autor zwycięskiej książki, jest wykładowcą Instytutu Historii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Specjalizuje się w dziejach Rzeczpospolitej w czasach panowania Stanisława Augusta, w historii ziem polskich w epoce napoleońskiej oraz w historii gospodarczej XVIII i XIX wieku. Jest autorem pracy "Działania dyplomacji polskiej w Wiedniu w latach 1788-1792. Z dziejów stosunków polsko- austriackich w dobie Sejmu Czteroletniego" i współautorem "Historii 17. pułku ułanów na tle wojsk litewskich 1812-1814".

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.04.2023.  Rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak. PAP/Radek Pietruszka

    Ukraina/ Rektor Szkoły Głównej Handlowej doktorem honoris causa uczelni ekonomicznej w Kijowie

  • Prof. Andrzej Bochenek. Fot. arch. AHP

    Śląskie/ Prof. Andrzej Bochenek uhonorowany Wawrzynem Lekarskim

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera