<p>Procedura medyczna, której celem jest przerwanie życia zarodka ludzkiego lub płodu, dotyka istoty naszego sensu istnienia i podstawowych praw ludzkich. Temu tematowi poświęcona jest książka <strong>"Aborcja - przyczyny, następstwa, terapia",</strong> będąca zbiorem prac naukowych. Jak wyjaśniają przedstawiciele wydawcy - wydawnictwa "Wektory" - pozycja powstała jako efekt rozmów i dyskusji specjalistów zgromadzonych na międzynarodowej konferencji, która odbyła się w 2004 roku w Warszawie. Jest pracą zbiorową pod redakcją Bogdana Chazana i Witolda Simona, wzbogaconą grafikami Mariusza Mikołajka. Książka jest źródłem cennych informacji dla lekarzy, demografów, psychoterapeutów, prawodawców, a także duchownych.</p>
"Ta niezwykła, bogato udokumentowana książka jest efektem współpracy badaczy europejskich (z przewagą polskich) i amerykańskich - lekarzy różnych specjalności, a także psychologów, psychiatrów, socjologów, prawników... O jej wartości przesądza zarówno wnikliwość autorów, szeroka panorama poruszanych zagadnień, jak i wytyczenie zakresu koniecznych dalszych badań" - zapewnia na sojej stornie internetowej wydawnictwo.
Konferencja, na podstawie którejpowstała praca, odbyła się ponad cztery lata temu, pod auspicjami Komitetu Nauk Demograficznych PAN, Rzecznika Praw Dziecka oraz Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Mówiono na niej o różnych aspektach aborcji - demograficznym, psychologicznym, onkologicznym, somatycznym, etycznym oraz prawnym. Przedstawiono najważniejsze zagadnienia dotyczące przyczyn i następstw aborcji – zarówno tych bezpośrednich, u osób dotkniętych zespołem poaborcyjnym, jak i tych bardziej odległych.
Wśród prelegentów znaleźli się wybitni polscy eksperci: prof. Bogdan Chazan - ginekolog i położnik z Instytutu Matki i Dziecka, dr Witold Simon psychiatra i psychoterapeuta z Kliniki Nerwic Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, dr Dorota Kornas-Biela - psycholog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, prof. Rudolf Klimek – ginekolog i endokrynolog z Collegium Medicum UJ, prof. Ewa Frątczak z Komitetu Nauk Demograficznych PAN, psycholog i psychoterapeuta Andrzej Winkler oraz liczni goście z zagranicy: prof. Priscilla Coleman - psycholog z Bowling Green University w USA, dr Zoltan Konya - lekarz rodzinny i psychoterapeuta z Rumunii, prof. Etsuo Yoshino z Hokkaido University w Japonii czy prof. Vincent M. Rue - psycholog i psychoterapeuta z Institute for Pregnancy Loss z Jacksonville w USA.
Podczas spotkania, jak i w książce, omówiono statystyki dotyczące aborcji. Wynika z nich, że każdego roku na świecie dokonywanych jest kilka milionów zabiegów przerwania ciąży. W krajach Europy Wschodniej (na Białorusi, Ukrainie, w Rosji i Bułgarii), gdzie występuje najwyższy wskaźnik aborcji, średnio na jedną kobietę w wieku rozrodczym przypadają ponad dwa zabiegi.
98 proc. państw dopuszcza aborcję ze względu na zagrożenie życia kobiety, 63 proc. w sytuacji zagrożenia jej zdrowia, 43 proc. z powodu gwałtu i 39 proc., gdy płód jest uszkodzony. Ze względów ekonomiczno-społecznych aborcję uważa się za zasadną w 33 proc. państw, a 27 proc. dopuszcza się przerwanie ciąży na żądanie. W Polsce w roku 2002 oficjalnie dokonano 159 aborcji. Szacuje się jednak, że w rzeczywistości jest ich około 10-13 tys. rocznie.
Postawy Polaków wobec aborcji w dużej mierze zależą od ich systemu wartości, stosunku do religii oraz wykształcenia i pochodzenia. Najczęściej odrzucają aborcję osoby religijne, zaś najrzadziej - mieszkańcy dużych miast. Badania demograficzne wykazują też, że około 65 proc. Polaków dopuszcza aborcję pod pewnymi warunkami lub ją usprawiedliwia, 10 proc. ją popiera, a 24 proc. - zdecydowanie potępia.
PAP – Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.