Kampinoski Park Narodowy na fotografiach

<strong>Położony jest na północny-zachód od Warszawy, nazywany &quot;zielonymi płucami stolicy&quot;, w tym roku obchodzi 50-lecie - to Kampinoski Park Narodowy. Bogactwo jego flory i fauny będzie można przez cały kwiecień oglądać na fotografiach, które prezentowane będą na wystawie plenerowej na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie</strong>. Kampinoski Park Narodowy (KPN) powstał 16 stycznia 1959 r. na mocy rozporządzenia Rady Ministrów. Idea jego powstania sięga lat 20. XX wieku, kiedy na części obecnego Parku utworzono rezerwaty przyrody (Granica, Sieraków, Zamczysko).

Obecnie KPN zajmuje 38,5 tys. ha (jego otulina 37,7 ha) i jest drugim pod względem powierzchni spośród 23 polskich parków narodowych (tuż za Biebrzańskim Parkiem Narodowym). Obszar Parku został uznany przez Parlament Europejski za ostoję ptaków o randze europejskiej. W 2000 r. KPN wraz z otuliną został wpisany na listę rezerwatów biosfery UNESCO.

Park obejmuje tereny Puszczy Kampinoskiej w pradolinie Wisły, z jej charakterystycznymi pasmami wydm śródlądowych i bagien. Większość KPN (70 proc.) to lasy mieszane i bory z dominującą sosną pospolitą. Lasy liściaste to głównie dąbrowy (występują trzy gatunki, dwa rodzime: dąb szypułkowy i dąb bezszypułkowy oraz pochodzący z Ameryki dąb czerwony), poza tym grądy, olsy oraz nadrzeczne wiązowe, topolowe i wierzbowe lęgi. Najcenniejsze są niewielkie bory bagienne. W granicach Parku znajduje się prawie 130 drzew-pomników przyrody. Najstarszym jest liczący ponad 400 lat dąb "Kobendzy". Na terenie KPN są też: szuwary, torfowiska, łąki, pastwiska i wrzosowiska.

Naturalne zasoby flory Parku obejmują około 1245 gatunków roślin naczyniowych. Ochronie gatunkowej podlega 69 z nich, w tym m.in: relikt polodowcowy - chamedafne północna, zimoziół północny, wisienka kwaśna, wężymord stepowy oraz endemit środkowoeuropejski - brzoza czarna. Jest też 120 gatunków mchów, 25 wątrobowców i 150 gatunków porostów.

Fauna Parku jest również bardzo bogata - obejmuje około 16 tys. gatunków. Najliczniejsze są owady liczące ponad 2030 gatunków oraz ptaki - około 200 gatunków. Ponadto na terenie Parku występuje 6 gatunków gadów, 13 gatunków płazów i 48 gatunków ssaków. 83 gatunki zwierząt mieszkających w Parku to gatunki zagrożone, wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. 280 gatunków objętych jest ochroną gatunkową.

Symbolem KPN jest łoś. Park ma bogate doświadczenia w zakresie jego restytucji. Prowadzono tam też restytucje bobra oraz rysia. Według dyrekcji KPN, w Parku żyje obecnie ok. 250 łosi, ok. 100 bobrów, 10-15 rysiów, kilkaset dzików, kuny, lisy, jenoty, wydry oraz 14 gatunków nietoperzy, w tym najmniejszy polski nietoperz - karlik malutki. Niedawno w Parku osiedlił się z powrotem jeleń szlachetny, wzrosła populacja bociana czarnego i żurawia, powrócił orzeł bielik.

Władze parku rozwijają działalność edukacyjną, z której rocznie korzysta 100 tys. osób, naukową oraz ofertę turystyczną. Kiedyś w KPN były tylko dwa szlaki turystyczne, dziś jest 350 km ścieżek pieszych, 200 km rowerowych, trasy turystyki konnej, wiele parkingów i miejsc wypoczynku. Rocznie z walorów turystycznych Parku korzysta około miliona osób - 95 proc. z nich to mieszkańcy Warszawy.

Tereny mają bogatą historię związaną z walkami o niepodległość. Miały tu miejsce walki m.in. podczas insurekcji kościuszkowskiej i powstania styczniowego, we wrześniu 1939 r. walczyły Armie "Poznań" i "Pomorze". Świadectwem są mogiły powstańców, cmentarze wojenne oraz partyzanckie, zbiorowe mogiły i pomniki. Symbolem zbrodni hitlerowskich jest cmentarz Palmiry, miejsce spoczynku przeszło 2 tys. Polaków i Żydów, mieszkańców Warszawy, pomordowanych w latach 1939-1943. Wśród pochowanych na tym cmentarzu są m.in. marszałek Sejmu Maciej Rataj, profesorowie Uniwersytetu Warszawskiego Kazimierz Zakrzewski i Stefan Kopeć, olimpijczycy Janusz Kusociński i Tomasz Stankiewicz oraz błogosławiony ks. Zygmunt Sajna.

W Parku i na jego obrzeżach znajdują się również zabytki architektury, m.in. kościół obronny z połowy XVI w. w Brochowie, drewniany kościół z XVIII w. w Kampinosie, dworek w Żelazowej Woli, gdzie urodził się Fryderyk Chopin, oraz klasztor ojców franciszkanów w Niepokalanowie, uważany za jeden z największych zespołów klasztornych na świecie, założony w 1927 r. przez św. Maksymiliana Kolbego.

W 1998 r. KPN podpisał umowę o współpracy z Parkiem Narodowym Indiana Dunes National Lakeshore, położonym niedaleko Chicago w Stanach Zjednoczonych. DSR

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: setki gatunków płazów znajdą się poza tolerowanym przez nie zakresem temperatur

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera