Osady nomadów z czasów Partów odkryte w Iranie

Prace wykopaliskowe prowadzone w Iranie doprowadziły do odkrycia
pozostałości architektury i przedmiotów kultury materialnej z
czasów dynastii Partów - donosi serwis internetowy Circle of
Ancient Iranian Studies.

Archeolodzy prowadzili wykopaliska na dwóch stanowiskach Lusteh i Hadi-Abad, położonych w odległości 75 kilometrów od miasta Sanandadż w prowincji Kurdystan, w północno-zachodniej części Iranu.

Naukowcy odkryli na stanowiskach pozostałości budowli i wyroby garncarskie pochodzące z czasów panowania dynastii Partów (224 r. p.n.e. - 226 r. n.e.) oraz dynastii Sasanidów (224-651 r.).

Jak poinformowała Leila Khosravi, kierująca pracami zespołu naukowców, badania na stanowiskach doprowadziły do odkrycia, że na tych terenach w czasach Partów i Sasanidów żyły irańskie plemiona nomadów.

Wśród odnalezionych przedmiotów znajdują się m.in. fragmenty ceramicznych rondli, na których znajdują się ślady spalonej materii, a także zwierzęce kości, które zostały wysłane do dalszych badań laboratoryjnych.

Do pozostałości partyjskich budowli na stanowiskach należą fundamenty z kamieni oraz wzniesione na nich ściany budynków z cegieł z wysuszonej gliny, a także pozostałości murów otaczających odkryte osady.

Zdaniem naukowców, w okresie panowania dynastii Partów w ten rejon przenosiły się plemiona nomadów z zachodnich - słabiej strzeżonych - granic państwa, zwłaszcza z terenów położonych w pobliżu rzeki Eufrat, wędrując w poszukiwaniu bezpieczniejszych okolic. JOT

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zastrzyk na zawał

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera