Kisspeptyna - hormon, który wyleczy bezpłodność

Hormon o wdzięcznej nazwie kisspeptyna pomaga przywrócić płodność
kobietom z niskim poziomem hormonów płciowych - ogłosili naukowcy
z Londynu podczas Spotkania Związku Endokrynologów w Harrogate w
Wielkiej Brytanii.

Kisspeptyna jest produktem genu KISS-1, hormonem zapoczątkowującym proces dojrzewania. Jej zadaniem jest pobudzanie wydzielania hormonów płciowych. We wcześniejszych badaniach grupa doktora Waljita Dhillo z Imperial College London wykazała, że podawanie kisspeptyny płodnym kobietom aktywuje produkcję hormonów płciowych. W swojej najnowszej pracy naukowcy przebadali działanie kisspeptyny u kobiet, u których z powodu braku równowagi hormonalnej doszło do zatrzymania cyklu miesięcznego.

Badaniem objęto 10 pań, które nie miesiączkowały i były bezpłodne. Kobiety podzielono na 2 grupy, jednym podawano kisspeptynę, a grupie kontrolnej roztwór soli fizjologicznej. Następnie pobierano próbki krwi i określano w nich stężenie dwóch hormonów kluczowych dla jajeczkowania i płodności - hormonu luteinizującego (LH) i folikulotropowego (FSH).

Okazało się, że kisspeptyna powoduje aż 48 - krotny wzrost poziomu LH i 16 - krotny wzrost poziomu FSH we krwi, w porównaniu do grupy kontrolnej.

Główny autor pracy Waljit Dhillo tak podsumowuje kolejne osiągnięcie swojego zespołu: "Niepłodność to poważny problem dotykający miliony par na całym świecie. Nasze badania wykazują, że kisspeptyna jest bardzo obiecującym kandydatem do zastosowania w terapii bezpłodności. To bardzo ekscytujące wyniki, które sugerują że terapia kisspeptyną może przywrócić płodność kobietom z niskim poziomem hormonów płciowych" - cieszy się naukowiec. KDO

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera