Prof. Hilary Koprowski: za 10-20 lat szczepionki będziemy zjadać

<p><strong>Szczepionki podawane w zmutowanych genetycznie roślinach są przyszłością profilaktyki zdrowotnej. Za 10-20 lat będziemy szczepionki zjadać, a nie dawać się nakłuwać - uważa światowej sławy wirusolog i immunolog prof. Hilary Koprowski.</strong> Twórca pierwszej na świecie szczepionki przeciwko wirusowi polio, wywołującemu chorobę Heinego-Medina opowiadał o swoich najnowszych badaniach w tej dziedzinie w Poznaniu, podczas III Kongresu Medycznego Top Medical Trends. &quot;Profilaktyka chorób jest przyszłością medycyny. Dzięki upowszechnieniu szczepionek udało się zmniejszyć niekorzystne skutki wielu chorób. Szczepionki podawane w żywności, składającej się ze zmodyfikowanych roślin będą tańsze i dzięki temu powszechniejsze&quot; - mówił na konferencji prasowej prof. Koprowski, członek<a href="http://www.pan.pl/"> PAN</a>, profesor <a href="http://www.jefferson.edu/main/">Thomas Jefferson University</a>.</p>

Jak tłumaczył, wirusy chorobowe wszczepia się do roślin, które stają się biogeneratorami dla ich rozwoju. Tak zmodyfikowane rośliny trafiają do organizmu człowieka czy zwierzęcia w pokarmie. W innym przypadku, z zarażonych w ten sposób roślin wydobywa się zmodyfikowane wirusy, które są podawane w formie leków.

W laboratorium prof. Koprowskiego w Filadelfii trwają też prace nad szczepionką na brodawczaka ludzkiego HPV, wywołującego raka szyjki macicy.

"Wirus jest hodowany w roślinie aloesu. Potem się go wyodrębnia i umieszcza w czopku, który będzie podawany dopochwowo. Czopki nie wymagają skomplikowanego systemu dystrybucji i już przez to będzie on tańszy od proponowanych dotychczas szczepionek klasycznych" - powiedział współpracownik prof. Hilarego Koprowskiego, prof. Zenon Stęplewski.

"Musimy patrzeć na współczesną medycynę przez pryzmat globalizacji. Dobre metody leczenia - przede wszystkim profilaktyka i szczepienia - powinny być powszechne" - przekonywał prof. Koprowski.

***

III Kongresie Top Medical Trends wzięło udział ponad trzy tysiące lekarzy. Przez trzy dni, podczas wykładów tematycznych, zapoznawali się z najnowszymi osiągnięciami współczesnej medycyny.

"Nasza zasada to medycyna w pigułce podawana przez specjalistów - dobrych wykładowców - jak największej liczbie lekarzy-praktyków" - powiedział szef naukowy kongresu prof. Andrzej Steciwko, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

Tematem wiodącym III Kongresu były choroby cywilizacyjne - nadciśnienie, otyłość, choroba wieńcowa i wrzodowa, alergie, cukrzyca, zaburzenia psychiczne, alkoholizm czy otyłość.

"Największym zagrożeniem dla naszego życia są choroby układu krążenia, z powodu których umiera w Polsce ponad dwa razy więcej osób niż w UE. Co roku ponad 100 tys. osób ma zawał a na nadciśnienie choruje co trzeci Polak" - powiedział prof. Steciwko. KPR

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz




Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Badaczki i studenci Politechniki Krakowskiej prowadzą prace nad lakierami do paznokci, które mogą być nośnikami leków. Od lewej dr hab. n. farm inż. Jolanta Jaśkowska, studenci Iga Chodak i Kamil Jurek, mgr inż. Anna Drabczyk  Fot. Karolina Kula

    Polscy badacze pracują nad leczniczymi lakierami do paznokci

  • Fot. Adobe Stock

    Neurolożka: migrena nie znika po menopauzie; to mit, który szkodzi kobietom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera