Komórki macierzyste mogą załatać dziury w mózgu

Za pomocą odpowiednio "opakowanych" komórek macierzystych udało
się w przypadku szczurów uzupełnić ubytki spowodowane udarem mózgu
- informuje pismo "Biomaterials".

Zespół doktora Mike Modo z King\\'s College w Londynie zastosował wykonane z biodegradowalnego sztucznego tworzywa PLGA kulki o średnicy jednej dziesiątej milimetra, wypełnione komórkami macierzystymi. Wstrzyknięto je do uszkodzonych miejsc szczurzego mózgu, gdzie w ciągu tygodnia zastąpiły zniszczoną tkankę nerwową.

Wcześniejsze próby wprowadzania komórek macierzystych do mózgu szczurów po udarze dały pewne wyniki, ale z braku odpowiedniego opakowania komórki te "uciekały" do otaczającej zdrowej tkanki.

Autorzy badań chcą podczas dalszych eksperymentów posłużyć się także białkiem VEGF, które pobudza rozwój naczyń krwionośnych w uszkodzonych miejscach. Jednak ewentualne wykorzystanie podobnej metody u pacjentów wymaga jeszcze długotrwałych badań. PMW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera