Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w żałobie po śmierci założyciela

<strong>Pracownicy i dyrekcja założonej przez zmarłego prof. Zbigniewa Religę Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu są pogrążeni w żalu po jego odejściu</strong>. Strona internetowa fundacji jest w niedzielę czarno-biała. Zamieszczono tam wspomnienie profesora i kondolencje dla rodziny.

"Odszedł wspaniały, szlachetny człowiek. 8 marca, w wieku 71 lat, po dzielnej walce z bezwzględną chorobą zmarł profesor Zbigniew Religa - założyciel Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, wieloletni Przewodniczący Rady Fundacji i szef Instytutu Protez Serca, wybitny kardiochirurg, nauczyciel wielu lekarzy, autor pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca" - napisali pracownicy fundacji.

"Był dla nas wzorem pracowitości, wytrwałości, determinacji w dążeniu do celu. To dzięki Jego wizji, uporowi i wysiłkom powstały komory wspomagania serca. Wiele osób zawdzięcza Mu życie. Pozostanie w naszej pamięci i sercach. Dziękujemy za wszystko, Panie Profesorze" - dodali.

Jak powiedział w niedzielę PAP dyrektor FRK Jan Sarna, choć pracownicy fundacji wiedzieli o ciężkiej chorobie profesora, a także o jej ostatnich, trudnych dniach, wiadomość o śmierci Zbigniewa Religi była dla nich szokiem. "Nigdy nie jesteśmy gotowi na taką wiadomość, spada jak grom z jasnego nieba, jest nieoczekiwana. To ogromna strata" - podkreślił. Zapewnił, że odejście profesora będzie dodatkową motywacją dla pracowników FRK, by dalej prowadzić badania, którym patronował.

Wspominając zmarłego, z którym przez wiele lat współpracował, dyrektor Sarna powiedział, że miał on ponad miarę życzliwości dla ludzi, a poniżej miary uczucia zawiści - był go całkowicie pozbawiony. "To rzadki przypadek, żeby tak się cieszyć sukcesami innych. Miał jeszcze plany, choć był też człowiekiem spełnionym. Umierał pogodzony ze sobą" - mówił Jan Sarna.

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu to jedyna w Polsce niepubliczna i niekomercyjna placówka naukowo - badawcza. Prof. Religa powołał ją w 1991 r., by wesprzeć skuteczne leczenie chorób serca przy pomocy nowoczesnych, samodzielnie opracowanych metod.

Sarna podkreślił, że dla FRK Zbigniew Religa był kimś więcej niż ojciec. "On skroił tę fundację, a ponieważ dobrze skroił, do dziś dobrze leży" - powiedział.

Prof. Religa przez wiele lat, od początku istnienia FRK był przewodniczącym jej rady fundacji, zrezygnował z tej funkcji z chwilą objęcia teki ministra zdrowia. "Do końca był jednak informowany przeze mnie, ciągle się pytał, co i jak, i poganiał nas z tym wszystkim" - powiedział dyrektor Sarna.

W FRK z inicjatywy Zbigniewa Religi powstały m.in. polskie sztuczne komory wspomagania serca. Ten system pozwala zregenerować się choremu sercu lub - jeśli to niemożliwe - doczekać do przeszczepu. System jest powodzeniem stosowany od kilkunastu lat, pomógł już ponad 200 chorym. W Fundacji trwają prace nad całkowicie wszczepialnym sztucznym sercem, z którym chory mógłby żyć poza szpitalem, a także nad komorami dla dzieci.

Inny ważny projekt FRK to polski robot kardiochirurgiczny. Urządzenie pozwala na małoinwazyjne przeprowadzanie zabiegów, ograniczając uraz pacjenta i przyśpieszając tym samym powrót do zdrowia. W styczniu tego roku w Katowicach przeprowadzono pierwsze eksperymenty na zwierzętach z wykorzystaniem opracowanych prototypów. Pierwotnie planowano, że robotem operował będzie prof. Religa, stan zdrowia już mu na to nie pozwolił, ale w operacjach uczestniczył jego syn, również kardiochirurg. LUN

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 28.01.2025. Polska Agencja Kosmiczna w Warszawie. PAP/Albert Zawada

    MRiT: Marta Ewa Wachowicz nowym prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej

  • Na zdjęciu prof. Michał Tomza, prof. Maria Leptin, prof. Justyna Olko. Fot. ERC

    Profesorowie Justyna Olko i Michał Tomza - ambasadorami sieci ERC

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera