Lodowce w Chinach znikają w zastraszającym tempie

Lodowce znajdujące się na Wyżynie Tybetańskiej, zaopatrujące w
wodę największe chińskie rzeki potnieją w zastraszającym tempie -
donosi serwis ScienceDaily.

Z trzyletnich badań prowadzonych przez chińskich geologów wynika, że powierzchnia lodowca zaopatrującego w wodę najdłuższą chińską rzekę - Jangcy zmalała z blisko 1á250 do nieco ponad 1 050 kilometrów kwadratowych w ciągu ostatnich 37 lat. Szacuje się, że zniknęło blisko miliard metrów sześciennych wody.

W krótkim terminie szybkie topnienie lodowców będzie powodowało stałe zasilenie rzek, jednak w dalszej przyszłości, kiedy obszary glacjalne znikną niemal całkowicie z Wyżyny Tybetańskiej, największe chińskie rzeki mogą ulec stopniowemu wysuszeniu. Naukowcy ostrzegają, że zniknięcie lodowców może być procesem nieodwracalnym. Dlatego podkreślają potrzebę walki z globalnym ociepleniem.

Powstrzymanie zanikania wiecznego śniegu z chińskich obszarów wysokogórskich, w których jest on głównym elementem przyrody, jest konieczne dla zachowania równowagi w tym unikalnym na skalę światową ekosystemie.

Chińscy badacze podkreślają także problemy jakie topnienie lodowców sprawia mieszkańcom Wyżyny Tybetańskiej trudniącym się hodowlą zwierząt. Stale podnoszący się poziom jezior i ich łączenie powoduje zalewanie pastwisk i znaczne ograniczenie powierzchni na której możliwe jest prowadzenie wypasu. WJA

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Obraz w podczerwieni pokazujący pobliską galaktykę VV114 oraz w  tle odległą galaktykę J0107a o przesunięciu ku czerwieni z = 2,467. Po prawej: rozmieszczenie gazu w J0107a widziane przez ALMA. Źródło: NASA, ALMA(ESO/NAOJ/NRAO), Huang et al.

    Odległy kosmiczny pojedynek dwóch galaktyk

  • Fot. Adobe Stock

    Otwarte pozycje w programie Junior Professional ESA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera