Zsyntetyzowano sztuczne białko o właściwościach podobnych do
naturalnej substancji odkrytej u ryb zasiedlających wody okolic
Antarktydy. Oba białka hamują zamarzanie wody - informuje
"Chemical Communications".
Okazało się, że ryby te wytwarzają białko AFGP (ang. antifreeze glycoprotein) uniemożliwiające tworzenie się kryształków lodu w żywym organizmie. Po dokładnych analizach naukowcy stwierdzili, że to helikalna struktura nadaje białku właściwości podobne do zimowego płynu do chłodnic czy płynu do spryskiwacza.
Przez niemal 50 lat sprawa była jasna - by białko AFGP hamowało tworzenie się kryształków lodu, musi zawierać w swej strukturze fragment helikalny (przypominający sprężynkę), w innym wypadku woda bez problemów będzie zamarzać.
Naukowcy japońscy z Hokkaido University oraz National Institute of Advanced Industrial Science and Technology z grupy badawczej profesora Shin-Ichiro Nishimur\\'y zsyntetyzowali białko o cyklicznej budowie (tzw. cyAFGP), które nie zawiera fragmentów helikalnych, a które mimo wszystko uniemożliwia zamarzanie wody. Tym samym, naukowcy obalili 50-letnią teorię.
Cykliczne białko AFGP zostało wytworzone za pomocą nowej metody, która umożliwia syntezę białek wyłącznie o takiej strukturze, bez jakichkolwiek zanieczyszczeń wynikających z samoczynnego tworzenia się innych białek. Nowo zsyntetyzowane białko tworzone jest w procesie polimeryzacji czyli łączenia małych modułów w większą całość. Paradoksalnie więc białko hamujące zamarzanie wody powstaje z molekuł, które nie mają takich właściwości. Co więcej, wystarcza wytworzenie niewielkiej struktury cyklicznej, złożonej nawet tylko z dwóch różnych trójpetydów.
Obalenie kilkudziesięcioletniej teorii nie było głównym celem badań, a jedynie wygodną demonstracją wytworzenia cyklicznych białek. Głównym zadaniem naukowców było opracowanie wydajnej metody syntezy białek cyklicznych - niektóre z takich protein wykazują właściwości antywirusowe. Nowa metoda ma szansę na zastosowanie podczas wdrażania nowoczesnych leków przeciwwirusowych opartych na cyklicznych białkach. KLG
PAP - Nauka w Polsce
agt/tot/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.