"Ekologiczny labirynt": jak oszczędzać prąd i chronić klimat

<strong>Jak gotować, myć naczynia, korzystać z pralki czy telewizora, by oszczędzać prąd i chronić klimat - podpowiada adresowana do uczniów wystawa &quot;Ekologiczny labirynt&quot;, którą można oglądać w Katowicach.</strong> Ekspozycję, przygotowaną przy współpracy organizacji ekologicznej <a href="http://wwf.pl/">WWF</a>, można oglądać do końca czerwca. Organizatorzy przymierzają się do pokazania jej również w innych miastach. W Katowicach &quot;labirynt&quot; ma zwiedzić ponad 12 tys. uczniów, dla których stworzono specjalny program edukacyjny.

Na podstawie liczby gospodarstw domowych w Katowicach oraz opracowania WWF na temat możliwości zmniejszenia zużycia prądu w polskich domach wyliczono, że zastosowanie w praktyce wszystkich płynących z wystawy rad i sugestii dałoby katowiczanom ok. 16 mln zł oszczędności.

Wystawa pomyślana jest jako labirynt, podzielony na dwa obszary żółty, proekologiczny i czarny, będący jego przeciwieństwem. Przejście przez labirynt pozwala dowiedzieć się, jak np. stosując odpowiednią izolację oraz właściwie korzystając ze sprzętów codziennego użytku, można chronić klimat.

Zwiedzający ekspozycję uczniowie będą też uczestniczyć w interaktywnych lekcjach z energooszczędności. Ich zakończeniem będą quizy z nagrodami. Wystawę nieprzypadkowo zlokalizowano w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach-Ligocie. Budynek Parku wykorzystuje pochodzące z ziemi i słońca źródła ciepła na potrzeby ogrzewania i schładzania.

Specjaliści podpowiadają, że każdy może chronić klimat, stosując się do prostych zasad. Trzeba np. stosować dobrą izolację domów, kupować energooszczędne urządzenia (np. pralki, chłodziarki i zmywarki), całkowicie wyłączać sprzęt elektroniczny, zamiast pozostawiania go na "czuwaniu" (tzw. stand-by), umiejętnie gotować (np. dostosować garnek do wielkości płyty grzewczej) i utrzymywać właściwą temperaturę pomieszczeń.

Katowicka wystawa to oficjalna premiera ekspozycji, którą wcześniej mogli obejrzeć jedynie uczestnicy Szczytu Klimatycznego COP14 w Poznaniu w grudniu ub. roku. MAB

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: człowiek nie ma powodu bać się wilków

  • Fot. Adobe Stock

    Przyrodnicy i aktywiści apelują do europosłów, by zagłosowali przeciwko osłabieniu ochrony wilka w UE

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera