Przekraczające 1000 gigapaskali ciśnienie, które sprawia, że
diamenty stają się cieczą, udało się ustalić z wyjątkowa
dokładnością - informuje serwis "Eurek Alert.
Większość atmosfery Neptuna stanowi metan(CH4), który pod wpływem wysokiego ciśnienia rozkłada się uwalniając węgiel. Astrofizycy od dawna się zastanawiają, jaką postać przyjmuje węgiel we wnętrzu Neptuna - diamentu, ciekłego diamentu czy tajemniczego węgla bc8 w stanie stałym .
Pod ogromnym ciśnieniem ciekły węgiel przewodzi prąd elektryczny, co wpływa na powstawanie pól magnetycznych. Tłumaczyłoby to, dlaczego niektóre planety maja pole magnetyczne, choć teoretycznie nie powinny.
Zmiany stanu skupienia węgla przypominają nieco topnienie lodu, tyle że odbywają się pod znacznie wyższym ciśnieniem. Dokładna znajomość takich procesów fizycznych może się przydać zarówno do symulowania zachowań ciał niebieskich, jak i modelowania wybuchów jądrowych bez potrzeby przeprowadzania testów czy przy syntezie jądrowej, nad którą pracują specjaliści z Lawrence Livermore National Laboratory . W przypadku syntezy jądrowej chodzi o poddanie diamentowej kapsułki wypełnionej deuterem i trytem naświetleniu przez 192 potężne lasery. Podczas syntezy ciśnienie musi się rozkładać równomiernie, dlatego ważne, by kapsułka przechodziła ze stanu stałego do ciekłego w sposób szybki i równomierny. PMW
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.