Zakażenie wirusem, do którego doszło w zamierzchłej przeszłości
przekazało niektórym osom geny, dzięki którym mogą paraliżować
gąsienice.
Jaja os pokryte są podobnymi do wirusów cząsteczkami. Pod ich wpływem system odpornościowy gąsienicy nie reaguje na obecność jaj, dochodzi także do paraliżu, dzięki czemu gąsienica nie przekształca się w poczwarkę, a później w motyla.
Dokładne badania ujawniły, że choć obecne na jajach cząsteczki przypominają wirusy, w rzeczywistości zawierają materiał genetyczny osy, który w komórkach gąsienicy ulega transkrypcji, co prowadzi do wytwarzania toksyn powodujących paraliż.
Jak ustalił Jean-Michel Drezen, biolog molekularny z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS) w Tours, obecne obyczaje os mają związek z zakażeniem, do którego doszło 100 milionów lat temu. Powstała wówczas wyjątkowa hybryda osy i wirusa, przypominającego dzisiejsze prymitywne nudivirusy. Wirusopodobne cząstki powstają w jajnikach osy dzięki zestawowi 22 genów - pozostałości po prastarym wirusie. Wewnątrz wirusowej okrywy jest materiał genetyczny osy.
Karol Darwin pisał w liście do przyjaciela, że nie wyobraża sobie, aby wszechmocny i dobrotliwy Bóg mógł wymyślić sposób rozmnażania os związany z żerowaniem na żywej istocie - zatem musi to być dowód na ślepe działanie ewolucji.PMW
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.