Duży brzuch związany z migrenami

Otyłość typu brzusznego zwiększa ryzyko migren u osób między 20 a
55 rokiem życia - o odkryciu naukowców z USA informuje serwis
EurekAlert.

Otyłość brzuszna jest uważana za ważniejszy czynnik ryzyka wielu poważnych schorzeń - w tym chorób serca i zaburzeń metabolicznych (np. cukrzycy typu II) - niż ogólna otyłość.

Teraz naukowcy z Drexel University College of Medicine w Filadelfii analizowali jej związek z migrenami. W tym celu zebrali dane na temat występowania migren i ciężkich bólów głowy wśród 22.211 osób. Otyłość typu brzusznego oceniano na podstawie obwodu pasa. Według mniej restrykcyjnych kryteriów przyjętych w USA, stwierdza się ją u pań, które mają w pasie ponad 88 cm i u panów o obwodzie talii powyżej 102 cm. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna stosuje jednak bardziej ścisłe normy - tj. powyżej 80 cm w pasie dla kobiet i powyżej 94 cm dla panów. Badacze wyliczyli też wskaźnik masy ciała (BMI), który służy do oceny otyłości i nadwagi.

Okazało się, że ryzyko migren miało związek z wiekiem, płcią oraz rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej w organizmie. Bóle te częściej występowały u osób między 20 a 55 rokiem życia z dużym obwodem pasa, w porównaniu z osobami węższymi w talii. Dotyczyło to zwłaszcza kobiet. Aż 37 proc. pań z grupy wiekowej 20-55 lat i dużym brzuchem miało migreny, podczas gdy w grupie kobiet szczuplejszych uskarżało się na nie 29 proc. W przypadku mężczyzn odsetek ten wynosił odpowiednio 20 proc. dla panów z brzuszkami oraz 16 proc. dla szczuplejszych w talii.

Gdy badacze uwzględnili w analizie choroby serca i ogólną otyłość ryzyko migren u pań z dużym obwodem pasa rosło o 1,3 raza.

Po 55 roku życia otyłość nie miała związku z częstością migren. Natomiast u kobiet, które przekroczyły ten wiek i miały duży obwód pasa migreny zdarzały się wręcz rzadziej.

Jak komentuje współautor pracy B. Lee Peterlin, badania te sugerują, że pozbycie się tłuszczyku z okolic brzucha może zredukować częstość występowania migren u osób przed 55 rokiem życia, zwłaszcza u kobiet.

Naukowcy planują zaprezentować wyniki swoich badań na 61. dorocznym spotkaniu Amerykańskiej Akademii Neurologii, która odbędzie się od 25 kwietnia do 2 maja w Seattle. JJJ

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Opuszki palców marszczą się zawsze tak samo

  • Fot. Adobe Stock

    Szympansy stosują prostą medycynę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera