<strong>Prof. Maria Orwid, wybitny polski psychiatra, pionier psychiatrii rodziny i terapii rodzinnej w Polsce, spoczęła na cmentarzu żydowskim przy ul. Miodowej w Krakowie.</strong> Miała 79 lat.
"Pamiętam, jak zawsze mówiłaś: +Przyjdziecie ze mną na Miodową+. I przyszliśmy. Ty jesteś z nami dalej" - powiedział podczas uroczystości pogrzebowej prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, prof. Janusz Heitzman.
"Nie możemy zapomnieć Twojej wrażliwości, Twojej kobiecości ale też niezłomności, woli walki o człowieka słabego, o człowieka innego, chorego; o człowieka, któremu spłacałaś dług życia, jako dziecko holocaustu. Twoja droga naukowa (...) naznaczona jest humanizmem, walką o humanizm psychiatrii, walką o integrację środowiska, walką o to, by zwyciężała godność człowieka; Ty tej godności zawsze broniłaś. Nie można zapomnieć Twojego holistycznego i kontekstowego widzenia świata, postmodernistycznego spoglądania na rzeczywistość" - dodał.
Prof. Maria Orwid urodziła się w 1930 r. w Przemyślu w rodzinie Klary i Adolfa Pfefferów. Podczas II wojny światowej przebywała w getcie, a po ucieczce z niego wraz z rodzicami ukrywała się we Lwowie. Po zakończeniu wojny wraz z matką przeniosła się do Krakowa.
W 1945 r. podjęła naukę w gimnazjum Urszulanek. Psychiatrię studiowała na Akademii Medycznej w Krakowie. Była pracownikiem naukowym Katedry Psychiatrii Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UJ. Specjalizowała się w psychiatrii dzieci i młodzieży oraz psychoterapii.
Była uczennicą znanego krakowskiego psychiatry prof. Antoniego Kępińskiego. Stworzyła pierwszą w Polsce Klinikę Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Krakowie, którą kierowała przez wiele lat.
Prof. Maria Orwid zmarła w poniedziałek w Krakowie. CZO
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.