Historia i kultura

Wspomnienia powstańców warszawskich w albumie "Powstanie w ich pamięci"

<strong>&quot;Powstanie w ich pamięci&quot; to tytuł zbioru wspomnień uczestników Powstania Warszawskiego, który  jest już w księgarniach.</strong> W książce, obok relacji z 1944 r., zamieszczono archiwalne fotografie, w tym także wcześniej niepublikowane. Wydawcą książki jest <a href="http://www.1944.pl/">Muzeum Powstania Warszawskiego </a>(MPW). &quot;Dla mnie to jest album rodzinny, tak jakbym przeglądał album sprzed wielu, wielu laty. Wrażenie potęguje jeszcze kolor sepii, który był używany w dawnych technikach fotograficznych. Patrzę tutaj na ludzi i miejsca, patrzę ze wzruszeniem&quot; - powiedział żołnierz AK z Batalionu &quot;Miotła&quot; Edmund Baranowski, ps. Jur, podczas wtorkowej promocji albumu. &quot;W książce znajduje się moja relacja z 31 sierpnia 1944 r. (...). Wspomnienie dotyczy organizacji desantu kanałowego mającego pomóc w przebiciu się oddziałów staromiejskich do Śródmieścia. Mówię tam też o spoczywającej na nas odpowiedzialności za północny odcinek obrony Starego Miasta&quot; - mówił Baranowski.

"W książce znajdują się wspomnienia i fotografie powstańców warszawskich, które zostały zebrane przez wolontariuszy Muzeum" - powiedziała rzeczniczka MPW Anna Kotonowicz. "Książka ma formę albumu, w płóciennej okładce z wytartymi złoceniami, co przypomina stare albumy ze zdjęciami, pieczołowicie przechowywane przez naszych dziadków" - zaznaczyła.

"+Powstanie w ich pamięci+ nie zostałoby wydane, gdyby nie działalność Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego. Celem archiwum jest gromadzenie i udostępnianie relacji żyjących powstańców" - powiedziała Kotonowicz i zaznaczyła, że "wspomnienia zawarte w książce to zaledwie fragment zgromadzonego materiału - 220 urywki z prawie 2 tys. nagrań, które w sumie trwają ponad 4 tys. godzin".

Jak wyjaśniła rzeczniczka, publikacja przedstawia wspomnienia obejmujące czasy przedwojenne, okupację, Powstanie Warszawskie, wywózki do obozów, a także okres powojennych prześladowań żołnierzy Armii Krajowej.

Wspomnienia o Powstaniu oraz informacje o jego przebiegu uzupełniają liczne fotografie z okresu okupacji i Powstania, a także kopie archiwalnych dokumentów, m.in. kenkart, oraz fragmenty gazet i biuletynów informacyjnych Armii Krajowej.

Według dyrektora MPW, Jana Ołdakowskiego, o wartości książki decydują przede wszystkim "żywe, pełne emocji opowieści uczestników wydarzeń 1944 r." "To właśnie w pamięci osiemdziesięciolatków rozgrywa się prawdziwa historia ich życia, a tym samym losy całego pokolenia wolnej Polski" - mówił.

Archiwum Historii Mówionej powstało w październiku 2004 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego. Jego głównym zadaniem jest utrwalenie relacji żołnierzy Armii Krajowej - uczestników Powstania Warszawskiego, żyjących dzisiaj w Polsce i za granicą. NNO

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Pomiary georadarowe na zewnątrz gotyckiego kościoła pw. św. Jakuba (fot. Renata Faron -  Bartles).

    Dolnośląskie/ W kościele św. Jakuba Apostoła w Prusicach odkryto nieznane krypty grobowe

  • Jezioro Lednica, wraz z wyspą, zawiera pozostałości rezydencji pierwszej polskiej dynastii. Fot. Mariusz Lamentowicz

    Analizy osadów z dna jez. Lednica mówią o początkach państwa Piastów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera