<strong>Prof. Maria Orwid, wybitny polski psychiatra, zmarła w poniedziałek w Krakowie</strong> - poinformowała Fundacja Judaica Centrum Kultury Żydowskiej.
Urodziła się w rodzinie żydowskiej, jej rodzicami byli adwokat Adolf Pfeffer i jego żona Klara. Podczas II wojny światowej przebywała w getcie, a po ucieczce z niego wraz z rodzicami ukrywała się we Lwowie. Po zakończeniu wojny wraz z matką przeniosła się do Krakowa. W 1945 roku podjęła naukę w gimnazjum Urszulanek. Następnie studiowała psychiatrię na Akademii Medycznej w Krakowie. Była pracownikiem naukowym Katedry Psychiatrii Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizowała się w psychiatrii dzieci i młodzieży oraz psychoterapii.
"Kim jest Maria Orwid? Psychiatrą z tytułem profesorskim, uczennicą Antoniego Kępińskiego, uczestniczką zainicjowanych przez niego badań nad psychicznymi skutkami przeżyć obozowych, pionierem psychiatrii rodziny i terapii rodzinnej w Polsce, twórczynią pierwszej u nas Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, inicjatorką projektu terapeutycznego dla Dzieci Holocaustu i Drugiego Pokolenia Ocalonych. Ale też przyjaciółką Piwnicy pod Baranami i wielbicielką modnych kreacji, o których opowiada z pasją nie mniejszą niż o swojej pracy" - pisał o Marii Orwid "Tygodnik Powszechny" w marcu 2006 r. po wydaniu jej biografii "Przeżyć... i co dalej?", napisanej przez Katarzynę Zimmerer i Krzysztofa Szwajcę.
Książka, jak wspominała sama prof. Orwid była dla niej powrotem do trudnych wspomnień związanych z zagładą Żydów w czasie II wojny światowej, ale też do czasów pionierskich prac w psychiatrii i do wspomnień z życia kulturalnego powojennego Krakowa.
"W ogóle całe to przedsięwzięcie, cała ta podróż do +źródeł+ mojego życia, stały się dla mnie wielką przygodą intelektualną i psychiatryczną. (...) Od tego momentu rozpoczęły się moje zmagania ze stereotypami dotyczącymi mojego życia, moich bliskich, dokończyła się próba zintegrowania poszczególnych okresów życia, które w zasadzie pokrywają się z różnymi okresami historycznymi w kraju. Była to próba poszukiwania tak zwanej prawdy, kim byłam, kim jestem, jako człowiek, kobieta, psychiatra, wreszcie jako dziecko Holocaustu" - mówiła po wydaniu książki.
Pogrzeb prof. Marii Orwid odbędzie się w środę 11 lutego o godz. 14 na cmentarzu żydowskim przy ul. Miodowej w Krakowie. RGR/ULA
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.