Test do wykrywania prionów

Bardzo czuły test pozwoli wykrywać powodujące chorobę Creutzfeldta-
Jakoba (vCJD) zakaźne białka - priony - na narzędziach
chirurgicznych - informuje pismo "Proceedings of the National
Academy of Sciences".

Opracowany przez naukowców z University College w Londynie test, który szybko i dokładnie wykrywa priony na powierzchni metalu, pozwala sprawdzić, czy procedury stosowane do odkażania sprzętu są skuteczne. Do wykrywania wykorzystuje się druciki pokryte komórkami, które reagują na priony.

Choć dotąd nie odnotowano jeszcze przypadku choroby Creutzfeldta- Jakoba mającej związek z operacją, zdaniem ekspertów jest to możliwe. Priony są lepkie, toteż z łatwością przyczepiają się do metalu, potrafią także przetrwać niektóre ze stosowanych metod sterylizacji.

Choroba Creutzfeldta - Jakoba należy do tak zwanych gąbczastych encefalopatii, w których mózg zanika, zmieniając się w gąbczasta masę. Inne choroby z tej grupy to kuru, występująca u owiec scrapie oraz oczywiście choroba szalonych krów - BSE (bovine spongiform encephalopathy). Są powodowane przez zakaźne białka - priony. PMW

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera