Historia i kultura

Zakończył się konkurs "Moje korzenie - Historia i tradycja w moim domu, w moim regionie"

Katarzyna Morawiec, "W pasiece u dziadka Jerzyka" - trzecie miejsce w grupie wiekowej szkoła podstawowa, klasa IV-VI.
Katarzyna Morawiec, "W pasiece u dziadka Jerzyka" - trzecie miejsce w grupie wiekowej szkoła podstawowa, klasa IV-VI.

<strong>Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków (KOBiDZ) i Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) rozstrzygnęły konkurs zorganizowany w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2008</strong>. W rywalizacji wzięła udział rekordowa liczba uczestników - nadesłano 2660 prac z 410 szkół z całej Polski.

Konkurs odbywał się w czterech grupach wiekowych: klasy 1-3 szkoły podstawowej; klasy 4-6 szkoły podstawowej; gimnazjum; szkoły ponadgimnazjalne. Organizatorom konkursu zależało, by młodzież zagłębiła się w niejednokrotnie już zapomnianych tradycjach rodowych. Szczególną uwagę zwracano na aspekt wielokulturowości w dziejach rodziny i regionu.

Wśród najmłodszych uczestników konkursu (klasy 1-3 szkoły podstawowej) zwyciężyła Natalia Pataj z Żyrzyna. W starszej grupie (klasa 4-6 szkoły podstawowej) za najciekawszą pracę jury uznało dzieło Patrycji Sachajko z Pniówka.

Za najlepszy komiks wykonany przez ucznia szkoły podstawowej uznano pracę "Wigilia katolicka i prawosławna" Urszuli Jabłońskiej ze Szkoły Podstawowej nr 1 Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. J. Słowackiego w Białymstoku. Natomiast w gimnazjalnej grupie wiekowej wygrała praca "Wiatraki są piękne" Olgi Mejer z Gimnazjum nr 8 w Lesznie.

Młodzież wykonała również filmy i strony internetowe, które miały ilustrować zawiłe dzieje rodziny i regionu.

Wśród gimnazjalistów najwyżej oceniono film Macieja Budysia z Gimnazjum nr 3 w Elblągu. Laureat w obrazie "Elbląg z podciętymi skrzydłami" pokazał los ciężko doświadczonego przez II wojnę światową miasta rodzinnego.

Jury zdecydowało, że w tej kategorii w najstarszej grupie wiekowej nie przyzna pierwszej nagrody. Drugie miejsce przypadło ex aequo Witoldowi Kucharczykowi z Zespołu Szkół nr 4 im. płk. S. Dąbka w Stalowej Woli, który przybliżył losy Gwardii Narodowej im. Tadeusza Kościuszki w Majdanie Zbytniowskim oraz Katarzynie Pospiesznej z Centrum Kształcenia Ustawicznego im. S. Żeromskiego w Inowrocławiu.

Za najlepszą stronę internetową wykonaną jury uznało projekt Przemysława Kędzierskiego (www.przemek.kedzierski.prv.pl). Laureat szczegółowo zaprezentował drzewo genealogiczne swojej rodziny, wiele zeskanowanych dokumentów i wiekową książkę kucharską przekazywaną z pokolenia na pokolenie w rodzinie.

Zwycięzcy dostaną nagrody w postaci sprzętu elektronicznego.

Konkurs zorganizowano w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Idea obchodów zrodziła się 18 lat temu w Radzie Europy. W ubiegłym roku temat przewodni brzmiał: "Korzenie tradycji. Od ojcowizny do ojczyzny".

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera