Światło słoneczne oświetlające butelkę z wodą skutecznie eliminuje
zawarte w wodzie zanieczyszczenie biologiczne, przez co woda jest
zdatna do picia. Jest to obecnie najskuteczniejsza i najtańsza
metoda uzdatniania wody pitnej, donosi "Photochemical &
Photobiological Sciences".
Naukowcy z The Royal College of Surgeons (Irlandia), których prace koordynował doktor Kevin McGuigan odkryli, iż wystarczy nieprzerwanie - przez około 5 godzin - oświetlać zanieczyszczoną drobnoustrojami wodę pitną światłem słonecznym, by zawarte w niej bakterie zostały zabite.
Naukowcy badali skuteczność oczyszczania światłem słonecznym wody zarówno w specjalnie przygotowanych do tego urządzeniach przepływowych, które pozwalają na niemal przemysłowe uzdatnianie wody (do 10 litrów na minutę), jak również w zwykłych plastikowych butelkach (PET).
Okazało się, iż nie intensywność światła słonecznego, a nieprzerwane jego działanie (promieniowanie z zakresu światła ultrafioletowego - UV A) jest kluczem do sukcesu!
Według Irlandczyków, ciągłe oświetlanie wody (również tej zamkniętej w butelkach PET) przez zaledwie 5 godzin eliminuje większość zawartych w wodzie bakterii Escherichia coli. W analizowanej próbce, przed dezynfekcją światłem, znajdowało się około miliona komórek bakteryjnych na mililitr wody (CFU/mL). Liczba ta, po zakończonej ekspozycji na świetle słonecznym, zmalała poniżej poziomu detekcji, do statystycznych 4 komórek na mililitr próbki!
Światło słoneczne zabijające bakterie musi padać na wodę z intensywnością ponad 108 kJ m-2.
Choć metoda wydaje się być niezwykle prosta, to jednak naukowcy przestrzegają, iż kluczową sprawą jest zapewnienie ciągłości oświetlenia wody promieniowaniem UV A. Wystarczy kilkuminutowe ograniczenie dostępu światła i bakterie nie tylko nie zostaną zabite, ale dodatkowo nabiorą oporności na tę metodę dezynfekcji. KLG
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.