Położenie kontynentów w przyszłości przestało być zagadką

Naukowcy z niemieckiego centrum rozwoju nauk o Ziemi w Poczdamie
(GFZ) stworzyli model, który jest w stanie opisać ruchy
kontynentów i przewidzieć ich układ w odległej przyszłości.

Analizując obecne położenie kontynentów, ich przeszłe i aktualne ruchy oraz strukturę i procesy zachodzące w płaszczu ziemskim naukowcy stworzyli model opisujący ruch lądów. Są teraz w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądała nasza planeta nawet za setki milionów lat.

Niemieccy badacze zauważyli także, że kontynenty działają jak wielkie koce grzewcze - zatrzymują ciepło w płaszczu ziemskim i przyspieszają procesy konwekcyjne w jego obszarze. Ich obserwacje zmieniają pogląd, jakoby to procesy zachodzące w płaszczu wpływały na ruch kontynentów.

Dotychczas uważano, że konwekcyjne przemieszczanie roztopionych skał w płaszczu ziemskim wprawia kontynenty w ruch. Okazało się, że zależność ta jest bardziej złożona i pomiędzy przemieszczaniem się lądów a pionową wymianą energii w wnętrzu Ziemi występuje sprzężenie zwrotne.

Jako przykład naukowcy podają rozpad superkontynentów, które dawniej występowały na powierzchni Ziemi. Ogromne, jednolite obszary lądowe na tyle zwiększały intensywność ruchów konwekcyjnych wewnątrz płaszcza, że spowodowało to ich rozpad, a tym samym osłabienie procesów zachodzących pod powierzchnią płyt kontynentalnych.

Niemieccy badacze twierdzą, że ten samoregulujący system będzie dążył do ponownego połączenia lądów w jeden superkontynent, a co za tym idzie do ponownej intensyfikacji procesów konwekcyjnych. WJA

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rozbłyski magnetarów wytwarzają złoto

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Na Azorach odnaleziono ruiny jednej z najstarszych świątyń archipelagu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera