Pobrali nerkę nie zostawiając wielkiej blizny

Chirurdzy z Johns Hopkins University School of Medicine
przeprowadzili pierwszy na świecie zabieg pobrania nerki do
przeszczepu poprzez tylną ścianę pochwy.

Operacja została przeprowadzona 29 stycznia u 48- letniej mieszkanki Lexington Park. Po pobraniu nerkę przeszczepiono siostrzenicy dawczyni. Jak poinformował kierujący zespołem chirurgów dr Robert Montgomery, obie pacjentki czują się dobrze.

Zastosowanie metody endoskopowej pozwoliło uniknąć kilkunastocentymetrowego cięcia - zamiast tego zrobiono tylko trzy małe nacięcia, z których jedno ukryte zostało w pępku. Wcześniej poprzez pochwę usuwano zmienione nowotworowo lub nieczynne nerki - tym razem operacja dotyczyła zdrowego narządu

Narzędzia pozwalające na wycięcie nerki zostały wprowadzone poprzez małe nacięcia w ścianie brzucha, a kamera, która pozwoliła widzieć pole operacyjne - przez pępek. Przez nacięcie w pochwie wprowadzono do wnętrza ciała plastikowy woreczek, do którego trafiła wycięta nerka. Następnie woreczek z nerką został wyciągnięty tą samą drogą. Wszystko trwało około trzech i pół godziny.

Zdaniem chirurgów, minimalnie inwazyjne metody pobierania narządów - bez pozostawiania dużych i brzydkich blizn - mogą zwiększyć liczbę dawców. Z dużą raną operacyjną wiąże się ból i długi pobyt w szpitalu. PMW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera