Chondroityna, która jest jednym z głównych składników chrząstki stawowej, spowalnia rozwój i łagodzi objawy podmiotowe zapalenia stawu kolanowego - informuje pismo "Arthritis & Rheumatism".
W badaniach z randomizacją, przeprowadzonych metodą podwójnie ślepej próby z użyciem placebo wzięło 622 pacjentów z Francji, Belgii, Szwajcarii, Austrii i Stanów Zjednoczonych. Wpływ siarczanu chondroityny na szerokość szpary stawowej analizowano na podstawie zdjęć rentgenowskich, które wykonano w momencie zgłoszenia pacjenta oraz po upływie kolejno 12, 18 i 24 miesięcy.
W grupie, której podawano chondroitynę zaobserwowano znacznie wolniejsze zwężanie się szpary stawowej i zmniejszenie natężenia bólu, w porównaniu z grupą kontrolną. Chondroityna była przez pacjentów dobrze tolerowana, a w obu grupach nie było znacznych różnic odnośnie występowania efektów ubocznych.
"Stosowanie chondroityny przez dwa lata może zapobiec degradacji struktur stawowych" - mówią badacze.
Autorzy badań podkreślają, że stosowali siarczany chondroityny, które są dostępne jako leki na receptę. Nie należy więc przypisywać podobnych właściwości innym preparatom z siarczanem chondroityny, jak na przykład suplementy diety.
Choroby stawu kolanowego stanowią jedną z najczęstszych przyczyn bólów i inwalidztwa u osób w wieku średnim i starszym. Zdaniem badaczy, dokładne zbadanie wpływu chondroityny pozwoli na szybkie wdrożenie coraz skuteczniejszych form leczenia.
PAP - Nauka w Polsce, Karina Ocalewska
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.