Mężczyźni z silnym libido bardziej narażeni na raka prostaty

Mężczyźni, którzy są aktywni seksualnie w młodości mogą być
bardziej narażeni na raka prostaty w starszym wieku - wynika z
brytyjskich badań, o których informuje pismo "BJU International".

Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham przebadali 400 mężczyzn z rakiem prostaty i 409 panów, u których nie stwierdzono choroby nowotworowej. Zebrano dane na temat ich potrzeb i zachowań seksualnych w młodości, np. jak często podejmowali aktywność seksualną, ile partnerek mieli i czy cierpieli na jakąś infekcję przenoszoną drogą płciową.

Okazało się, że panowie najbardziej aktywni jako 20-latkowie i 30- latkowie częściej cierpieli na raka prostaty w starszym wieku, niż mężczyźni o mniejszych potrzebach seksualnych. 40 proc. pacjentów z rakiem prostaty podejmowało po 20-tce rozmaitą aktywność seksualną aż 20 razy w miesiącu, natomiast w grupie zdrowej odsetek ten wynosił 32 proc. Mężczyźni z rakiem prostaty mieli też w młodości więcej partnerek. Te różnice między grupami ulegały zatarciu w miarę starzenia się mężczyzn.

Jak spekulują autorzy pracy, związek ten można tłumaczyć wyższym poziomem hormonów płciowych u panów z silnym libido. Jak wiadomo, męski hormon - testosteron pobudza wzrost tego nowotworu, przypominają. Dlatego, raka prostaty leczy się często terapią, która obniża stężenie androgenów w organizmie.

Zdaniem Johna Neate\\'a dyrektora brytyjskiej organizacji charytatywnej Prostate Cancer Charity, potrzebne jest więcej dowodów naukowych na poparcie wyników tego badania. Do słabych punktów tej pracy Neate zalicza m.in. to, że dane na temat aktywności seksualnej sprzed 20, 30 lat zbierano od samych mężczyzn. W takich sytuacjach wysoce prawdopodobne jest, że panowie - świadomie lub nie - pominą pewne detale, co może prowadzić do błędnych wniosków. JJJ

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Mija 140 lat od podania pierwszej szczepionki przeciwko wściekliźnie

  • Fot. Adobe Stock

    Zanieczyszczenie powietrza szkodzi sercu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera