Lars Olof Larsson - GUSTAW WAZA - Ojciec państwa szwedzkiego, czy tyran?

<p>Moja książka skierowana jest do wszystkich osób zafascynowanych czasami i światem, które już odeszły, ale przyczyniły się znacząco do ukształtowania naszej epoki i naszej tożsamości. Czytelnik musi przygotować się na wiele nowych ujęć zarówno pojedynczych, jak i przekrojowych tematów, co stanowi jednocześnie motywację dla autorów przypisów naukowych, którzy dyskretnie dokumentują ten tekst – pisze <strong>Lars Olof Larsson we wstępie do swojej ksiązki „Gustaw Waza. Ojciec państwa szwedzkiego, czy tyran?”.</strong> Książka ukazała się w serii „Biografie sławnych ludzi”. </p><font face="Courier New"><br /></font>

Gustaw Waza, założyciel dynastii, która rządziła Szwecją od 1523 r. do 1654 r. uważany jest za twórcę nowoczesnego państwa szwedzkiego. Zreformował administrację państwową i armię, wprowadził nowy system podatkowy, przeprowadził sekularyzację dóbr kościelnych i klasztornych. Ustanowił protestantyzm naczelną religią Szwecji. Dzięki niemu Szwecja wyszła z mroku dziejów i zaistniała na arenie europejskiej. Praca Larsa Olafa Larssona napisana jest z nowej perspektywy, z pomocą nowoczesnego warsztatu badawczego i wykorzystaniem starych źródeł z XV-XIX wieku.

Ostatnia biografia króla pt. Gustav Vasa, dla szwedzkich czytelników powstała ponad pięćdziesiąt lat temu. Została napisana przez Ivana Svaleniusa. "Jest to dzieło napisane w stylu klasycznym, ale w ciągu ostatniego półwiecza badania historyczne nie stały w miejscu" – przypomina Lars Olof Larsson.

"Pierwszy król z dynastii Wazów należy do głównych postaci szwedzkiej historii, a opisano go tak wszechstronnie, jak niewielu innych władców. Jest on nadal czymś na kształt reliktu dawnych czasów w szwedzkiej świadomości historycznej. I nie chodzi o to, że zawsze jest umiejscawiany we właściwym stuleciu -jego niezwykłe przygody, a także +bieg Wazów+ rozgrywany co roku w prowincji Dalarna nasuwają skojarzenia ze słynnym bohaterem wolności, twórcą państwa szwedzkiego i szanowanym ojcem narodu. Jego wizerunek znajduje się nawet na banknotach o najwyższym nominale, gdzie prezentuje się równie władczo jak dawni królowie" – pisze we wstępie Lars Olof Larsson.

Jak zauważa autor publikacji, jest rzeczą oczywistą, że stare klisze ukazujące osobę władcy są już bardzo zużyte i uproszczone, a obraz Gustawa Wazy i jego czasów wymaga nowego podejścia.

PAP - Nauka w Polsce, Elżbieta Zielińska

bsz







Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera