Historia bitwy o Łódź w I wojnie światowej

Szlak turystyczny "Bitwa o Łódź" ma przypomnieć mieszkańcom całej
Europy dzieje jednej z największych bitew manewrowych z początku I
wojny światowej. Plany dotyczące tego projektu omawiano w środę w
Rochnie koło Brzezin (łódzkie).

"Szlak turystyczny ma być częścią większego projektu, który nazwaliśmy +Muzeum w przestrzeni+. Ma ono objąć swoim zasięgiem ponad 500 km kwadratowych. Motywem przewodnim będzie bitwa łódzka, ale chcemy również pokazać wielokulturowość naszego regionu" - powiedziała na środowej konferencji współtwórczyni projektu Agnieszka Ławniczak-Janeczek z urzędu miasta w Koluszkach.

Według niej, projekt ma nie tylko popularyzować wiedzę historyczną i przywrócić pamięć o wydarzeniach i ofiarach bitwy z 1914 r., ale ma też być szansą na integrację województwa łódzkiego i turystyczny rozwój całego regionu.

"Wzorem dla nas jest francuskie Verdun, gdzie rozegrała się najsłynniejsza bitwa I wojny światowej. Na bazie tych wydarzeń w Verdun stworzono prężny ośrodek turystyczny, odwiedzany co roku przez setki tysięcy osób z całego świata" - powiedziała Ławniczak- Janeczek.

W środowej konferencji uczestniczył m.in. dyrektor Instytutu Europejskiego w Nicei Mathias Waechter, który przedstawił uczestnikom francuskie doświadczenia w zakresie tworzenia podobnych projektów.

W listopadzie i grudniu 1914 r. w krwawych walkach w tzw. "Operacji łódzkiej" starło się ponad 700 tys. żołnierzy trzech armii: rosyjskiej, niemieckiej i austriackiej. We wszystkich walczyli Polacy. Zginęło ponad 200 tys. żołnierzy, którzy spoczywają w 273 miejscach pochówku na terenie całego województwa łódzkiego (m.in. w Poćwiardówce, Pustułce, Wiączyniu Dolnym, Gałkowie Małym, Rogowie i Jeżowie).

Wszystkie cmentarze, pola walki i zachowane umocnienia z 1914 r. mają znaleźć się na projektowanym szlaku turystycznym "Bitwa o Łódź".

W ramach projektu planuje się również m.in. stworzenie repliki pociągu pancernego wraz z bocznicą oraz renowację zabytkowego składu Rogowskiej Kolejki Wąskotorowej, która w 1914 r. dostarczała zaopatrzenie walczącym jednostkom.DUK

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera